Aktualności
Powiat brzeski

Nie palcie traw!


O wypalaniu traw pisaliśmy niedawno. Do sprawy pewnie nieraz będziemy jeszcze wracać, bo susza temu sprzyja i czynnik ludzki wydaje się być niereformowalny.

Od początku roku strażacy z PSP w Brzegu wyjeżdżali 108 razy do pożarów traw. W okresie od 1 do 23 kwietnia było 49 takich interwencji. Tylko w ciągu minionej doby brzescy strażacy do tego typu pożarów wyjeżdżali 5 razy, a łączny czas tych akcji gaśniczych wyniósł 7,5 godz.

Jak powiedział nam mł. asp. Marek Zagórski z KP PSP w Brzegu Strażacy biorący udział w gaszeniu traw i nieużytków mogą być potrzebni do ratowania życia w innym miejscu. Może się tak zdarzyć, że przez ludzką lekkomyślność nie dojadą na czas z pomocą do miejsc, w których będą potrzebni. W przeszłości zdarzały się takie sytuacje, że mieliśmy pożar traw, a w tym czasie zdarzył się wypadek lub pożar w innym miejscu. Zawsze niesiemy pomoc, ale w takim przypadku może być ona opóźniona.

Najczęstszą przyczyną tych pożarów są podpalenia. Często trawy są wypalane w okolicach obszarów leśnych i pożar, który początkowo wydawał się być niegroźny może się przenieść do lasu tworząc bardzo niebezpieczną sytuację

Sprawa jest niezrozumiała i bezsensowna. Wypalanie terenu pod uprawę miało sens być może w czasach rolnictwa kopieniaczo-żarowego. Dziś mamy znacznie lepsze i bardziej efektywne sposoby uprawy roli.

Tymczasem nadal wiele osób za pomocą ognia pozbywa się zeszłorocznej, wyschniętej roślinności, niszcząc przy okazji ekosystem. W ogniu giną żyjące tam zwierzęta. Przy okazji zniszczeniu ulegają ich naturalne siedliska. Pożar w dużym stopniu wyjaławia glebę. Ogień hamuje naturalne zjawisko gnicia pozostałości roślinnych, dzięki któremu tworzy się urodzajna jej warstwa.

W kraju szaleje pandemia, a do tego dochodzi susza, która już daje się nam we znaki, choć mamy dopiero kwiecień. Meteorolodzy zapowiadają jeszcze bardziej suche i upalne lato od ubiegłorocznego. Płonie Biebrzański Park Narodowy – pożar objął ok. 6 tys. hektarów lasów, łąk i torfowisk; spalone młode łosie i sarny, ptaki giną na gniazdach usiłując chronić lęg.

 Nie dokładajmy do pasma nieszczęść kolejnej cegiełki. Nie palcie traw!

780 views