Przyroda

Nie „ratuj” podlota


Podlot to młody ptak, który opuścił gniazdo ale nie potrafi jeszcze latać i samodzielnie zdobywać pożywienie. Łatwo go rozpoznasz go po krótkim ogonie, odstających jeszcze piórkach i żółtych zajadach w kącikach dzioba (na zdjęciu podlot kwiczoła). Ponieważ zachowuje się dość niezdarnie, może sprawiać wrażenie, że potrzebuje naszej pomocy. Jeżeli jednak spotkasz podlota to nie próbuj go ratować. Rodzice opiekują się młodymi, które uczą się dopiero życia. Karmią je i ostrzegają przed niebezpieczeństwem. Jedyne co możemy zrobić to przenieść ptaka w bezpieczne miejsce, o ile znajduje się w miejscu o dużym nasileniu ruchu. Pamiętaj jednak, aby zbytnio się nie oddalać, utrudniłoby to rodzicom odnalezienie młodego.

Jeżeli jednak ptak jest ranny, wygląda na chorego lub może mieć obrażenia wewnętrzne, jak najszybciej zabierz go do weterynarza lub skontaktuj się z Ośrodkiem Rehabilitacji Dzikich Zwierząt. Do przetransportowania rannego ptaka najlepiej nada się tekturowe pudełko. Rozmiar pudełka powinien być tak dobrany, aby ptak swobodnie się w nim mieścił, ale żeby nie mógł w nim podskakiwać czy trzepotać skrzydłami. Pudełko musi mieć otwory, które zapewnią dopływ powietrza.

Co jednak jeżeli znajdziesz pisklę nieopierzone?

Jeżeli ptak jest pokryty puchem, częściowo nieopierzony i siedzi na ziemi to może oznaczać, że wypadł z gniazda. Sprawdź czy w pobliżu nie ma gniazda lub dziupli z podobnymi ptakami. Jeśli tak to spróbuj podłożyć pisklę z powrotem do gniazda.

Jeżeli pisklę jest małe, okryte puchem i siedzi na ziemi, piszczy i otwiera dziób kiedy dotykasz je ręką, a w okolicy nie widać gniazda, z którego mogło wypaść. Możesz spróbować wychować je samodzielnie.

Pisklęta gniazdowników są początkowo pozbawione piór i do ok. 7 dnia życia nie potrafią utrzymać temperatury ciała. Jeżeli nie zapewnimy mu odpowiedniej temperatury zginie. Na początek ogrzanie go w dłoni powinno wystarczyć. Następnie wyściel kartonowe pudełko, w którym należy zapewnić odpowiednią temp. (około 35 oC) oraz wilgotność powietrza. Za ogrzewanie wystarczy plastikową butelkę z ciepłą wodą – połóż ją do pudełka, a obok rozwieś mokry ręcznik. Napój ptaka letnią wodą i przygotuj dla niego posiłek. Najlepiej do tego nadaje się, ugotowane na twardo i starte jajko oraz świeży biały ser. Możesz też przygotować mieszankę jajeczno-serową wg przepisu który znajdziesz na stronie:

http://www.ptop.org.pl/dzialania/interwencje/805-wychowanie-pisklt-dla-pocztkujcych.html

Pamiętaj jednak żeby nie „ratować” podlota.

Janusz Pasieczny

677 views