Aktualności

Nie zostawiaj dzieci i zwierząt w rozgrzanym samochodzie!


Rokrocznie policjanci apelują, aby nie zostawiać dzieci i zwierząt w upalne dni, w samochodzie, a pomimo to wciąż dochodzi do wielu takich incydentów w całym kraju.

Niestety śmierć dzieci zostawionych w rozgrzanych samochodach nadal się zdarza. Upalnych dni będzie coraz więcej i to właśnie w takich sytuacjach pozostawienie dzieci i zwierząt w aucie stanowi dla nich ogromne niebezpieczeństwo.

Wnętrze samochodu podczas gorących dni szybko zmienia się w śmiertelną pułapkę, ponieważ może nagrzać się nawet do 65 stopni Celsjusza. Wystarczy 15 minut w takich warunkach, by doszło do uszkodzenia nerek, czy mózgu dziecka.

Podobnie ma się sprawa w przypadku zwierząt. Niezwykle często właściciele psów pozostawiają je w rozgrzanym samochodzie, z lekko opuszczoną szybą
i bez wody, nie biorąc pod uwagę specyfiki zwierzęcego organizmu oraz tego, że dla psa przegrzanie jest tak samo groźne jak dla człowieka.

Chociaż w całym kraju co roku pełno jest różnego rodzaju kampanii apelujących do rozsądku rodziców, czy właścicieli zwierząt, to wciąż nie brakuje osób lekkomyślnych i nieodpowiedzialnych, które narażają w ten sposób życie
i zdrowie swoich dzieci oraz czworonożnych przyjaciół.

Apelujemy, aby nie być obojętnym, kiedy jesteśmy świadkami takich sytuacji. Niezwłocznie informujmy wtedy funkcjonariuszy policji, dzwoniąc pod numer alarmowy 112, a jeżeli stwierdzimy, że dłuższe przebywanie dziecka, czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu lub zdrowiu, mamy prawo użyć wszystkich środków umożliwiających wydostanie go z samochodu, włączając w to także wybicie szyby.

Przypominamy również, że za pozostawienie dziecka lub zwierzęcia w rozgrzanym aucie grozi kara nawet do 5 lat pozbawienia wolności.

322 views