Aktualności
Brzeg

Niebezpieczne skrzyżowanie?


Skrzyżowanie ulic Piastowskiej i Powstańców Śląskich wzbudza wiele kontrowersji. Na Facebooku pod postem anonimowego internauty zaroiło się od komentarzy.  W przytłaczającej większości negatywnych.

We mnie również zmiana organizacji ruchu wzbudza mieszane uczucia. Wdzięczny jestem za nią, kiedy jadąc od strony ul. Kamiennej, próbuję wyjechać z jednokierunkowego odcinka ul. Chrobrego to dwa pasy znacznie mi to ułatwiają. Sytuacja zmienia się, kiedy z ulicy Piastowskiej próbuję skręcić w lewo w Powstańców Śląskich. Przyzwyczajony byłem do świateł i kiedy ich zabrakło, czuję dyskomfort, że ktoś nadjedzie, a tu piesi na pasach… 

Z kolei jako pieszy muszę zatrzymać się na czerwonym świetle, a zielone nie zapewnia mi bezpieczeństwa. Na wszelki wypadek wolę się upewnić, czy nic nie nadjeżdża. Wielu pieszych na widok zielonego ludzika po prostu rusza na pasy.

Zmiana organizacji ruchu drogowego w tym rejonie miała miejsce dokładnie przed rokiem. W jej konsekwencji wprowadzono ruch jednokierunkowy na ulicy Powstańców Śląskich i na odcinku ulicy Bolesława Chrobrego między Piastowską a Kamienną.  Na ulicy Piastowskiej przy  skrzyżowaniu z ulicą Powstańców Śląskich zrezygnowano z sygnalizacji świetlnej. Pozostawiono jedynie sygnalizację świetną na przejściu dla pieszych. Dodatkowym zabezpieczeniem przejścia jest sygnalizator ostrzegawczy z żółtą migającą sylwetką pieszego. Dodatkowo na ulicy Powstańców Śląskich wydzielono pas dla rowerów. Starej instalacji świetlnej nie demontowano i słusznie, a nuż trzeba będzie do nich wrócić. Czy po roku takie rozwiązanie zdaje egzamin i czy w ogóle jest bezpieczne? 

To rozwiązanie jest bardzo bezpieczne, o czym najlepiej świadczy fakt, że odkąd funkcjonuje, nie mieliśmy w tym miejscu żadnych poważnych zdarzeń. – mówi Dariusz Rosiński naczelnik wydziału ruchu drogowego KPP w Brzegu – Natomiast ruch w tej chwili odbywa się o wiele bardziej płynnie niż przy wcześniejszej organizacji ruchu. 

Uczestniczyłem w pracach komisja ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zrezygnowaliśmy z sygnalizacji świetlnej, gdyż po zmianie organizacji ruchu nie była ona potrzebna. Jest tam natomiast sygnalizator ostrzegawczy, który ostrzega, że w tym czasie pieszy ma zielone światło. Zamierzamy w najbliższym czasie dołożyć dodatkowo taki sam sygnalizator dla jadących od strony restauracji Brzeska i skręcających w prawo w Powstańców Śl. Jako komisja jesteśmy otwarci na wszelkie propozycje i wszystkie wnioski bardzo wnikliwie analizujemy.

Gwoli przypomnienia. Przy Starostwie Powiatowym w Brzegu powołana została komisją ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. W jej skład wchodzą zarządcy poszczególnych dróg i przedstawiciel wydziału ruchu drogowego KPP w Brzegu. Komisja ta spotyka się raz w miesiącu. Wnioski dotyczące poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego może składać każdy w biurze podawczym starostwa.

Reklama
1086 views