Aktualności

Nielegalne wysypisko śmieci w mieście


Nielegalne wysypiska śmieci stały się niestety codziennością, również na terenie miast. Tym razem takie miejsce powstało za garażami przy ul. Krzyszowica w Brzegu. O tym, że śmieci nie są anonimowe i potrafią wskazać sprawcę, pisaliśmy w Głosie Powiatu wielokrotnie.

Odpady wielkogabarytowe oraz zbędny sprzęt elektryczny i elektroniczny są odbierane bezpłatnie po indywidualnym zgłoszeniu pod nr tel.: 77 416 26 77 wew. 21. Zgłoszenie takie powinno mieć miejsce, zanim zdecydujemy się na ich wystawienie na zewnątrz. Odpady te można też oddać osobiście, również bezpłatnie, w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Saperskiej 1 w Brzegu.

Jeżeli mimo wszystko natrafimy na pozostawione odpady, należy to zgłosić bezpośrednio do: Straży Miejskiej, Biura Urbanistyki i Ochrony Środowiska UM w Brzegu lub do Zakładu Higieny Komunalnej. Nie należy z tym zwlekać, gdyż pozostawione śmieci ośmielają innych.

Jak powiedział nam Krzysztof Szary, Komendant Straży Miejskiej w Brzegu: Przy tego rodzaju wykroczeniach nie udzielamy pouczeń, a w większości przypadków nie mamy problemów z ustaleniem sprawców. Każdy pozostawiony worek śmieci zawiera wiele informacji na temat tego, kto je wytworzył.

Dla przypomnienia Funkcjonariusz Straży Miejskiej może nałożyć jednorazowo mandat w wysokości do 500 zł lub dwa razy po 500 zł w przypadku zbiegających się wykroczeń. Sprawa może również trafić do sądu, a wówczas kara będzie znacznie wyższa.

Tyle się mówi o ratowaniu ziemi, efekcie cieplarnianym i zaśmiecaniu planety. Jednak nie czarujmy się, nic z tym faktem nie zrobimy, o ile nie zaczniemy w skali mikro – od siebie. A tak na marginesie, na jutro (22 kwietnia) przypada Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi.