112
Aktualności

Nigdy nie pozostawiajmy dzieci i zwierząt w samochodzie


Za oknem słoneczna pogoda i robi się coraz cieplej. Dlatego przypominamy, że wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku i wyobraźni są bardzo niebezpieczne. Apelujemy, aby pod żadnym pozorem nie zostawiać w rozgrzanym samochodzie dzieci lub zwierząt. Będąc świadkiem takiej sytuacji, poinformujmy o wszystkim policję lub inne służby ratunkowe dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pośpiech, brak rozwagi, lekkomyślność – to może doprowadzić do tragedii. Rozgrzane słońcem wnętrze samochodu to nie jest miejsce, w którym pozostawione dziecko lub zwierzę mogą czuć się bezpiecznie. Temperatura rośnie w szybkim tempie i stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia naszych bliskich. Pamiętaj, aby nigdy nie zostawiać dziecka lub zwierzęcia na parkingu w zamkniętym samochodzie.

Jeśli jesteś świadkiem takiej sytuacji, nie pozostań bierny. Upewnij się, czy w pobliżu nie ma kierowcy. Sprawdź, czy drzwi są otwarte. Jeżeli nie przyniesie to efektu, niezwłocznie powiadom odpowiednie służby, dzwoniąc pod numer alarmowy 112. Wskazane jest również powiadomienie pracowników ochrony w przypadku parkingów przy centrach handlowych.

Pozostań na miejscu i monitoruj sytuację. Pamiętaj też o tym, że jeśli stwierdzimy, że dłuższe pozostawanie dziecka czy zwierzęcia w aucie zagraża jego życiu, masz prawo użyć wszelkich środków, umożliwiających wydostanie go z pojazdu – włącznie z wybiciem szyby.

Przypominamy, że na każdym z nas ciąży obowiązek pomocy drugiemu człowiekowi. W myśl art. 162 Kodeksu karnego za nieudzielanie pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia utraty życia lub zdrowia człowieka grozi kara do 3 lat więzienia.