Aktualności
Brzeg

Nowa winda w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu


Proszę nam dzisiaj pozwolić się nieco pochwalić. Czym? Otóż oficjalnie została oddana do użytku nowa winda w wieży skrzydła wschodniego Muzeum Piastów Śląskich.

Jest to dźwig towarowo-osobowy, którym można przewozić zabytki i większe sprzęty. Mogą nim także – i to jest najważniejsza sprawa – przemieszczać się między piętrami wystawowymi osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi. Z tego cieszymy się najbardziej. Nie będzie już problemów, jak to miało miejsce w przeszłości, że podróżny poruszający się na wózku utknął między piętrami. Nie będzie też problemów z konserwacją i użytkowaniem dźwigu, ponieważ ten jest nowoczesnym urządzeniem. Co oczywiste nowa maszyna zastąpiła mocno wysłużoną maszynę, wyprodukowaną na początku lat 80. minionego stulecia.

W tym miejscu jesteśmy winni Państwu wyjaśnienia. Nie byłoby tej ważnej dla nas inwestycji bez wsparcia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a właściwie trójki osób, które pomimo trudnego dla całej kultury czasu pandemii, postanowiło pomóc w rozwiązaniu problemu w naszym Muzeum. Mówimy o Panu Prof. Piotrze Glińskim, Wiceprezesie Rady Ministrów i Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Pani Paulinie Florjanowicz – Dyrektor Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN oraz Panu Wojciechowi Kwiatkowskiemu – Dyrektorowi Departamentu Finansowego MKiDN. Tym osobom składamy serdeczne podziękowania za wsparcie i zrozumienie problemu.

Na zdjęciach z wykonawcą – szefem firmy Zakładem Urządzeń Dźwigowych DEZ z Popielowa, Panem Krzysztofem Lisowskim.  

Winda kosztowała 89 tys. zł netto, wykonanie od dnia 2 czerwca 2020 r. do dnia 1 września 2020 r. Termin uzgodniony umową był do dnia 15 września 2020 r. Pieniądze pochodzą w całości z dotacji celowej MKiDN. 

Reklama
200 views