Aktualności

Nowe eksponaty w brzeskim ratuszu


Brzeski ratusz w ciągu ostatnich tygodni wzbogacił się o wiele cennych, historycznych pamiątek. Zostały one umieszczone w nowoczesnych gablotach znajdujących się we wnętrzach siedziby Rady Miejskiej.

W Skarbcu prezentowane są artefakty odkryte podczas ostatniego remontu w „kapsule czasu”, umieszczonej w złotej gałce hełmu wieży zegarowej. Kolejne zabytki trafiły do średniowiecznej sali w wieży zegarowej. 

Dzięki pracom remontowym wykonanym w brzeskim ratuszu możliwe było przekazanie niektórych zbiorów Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Tak właśnie pod dach pięknego zabytkowego ratusza trafiły, w formie depozytu, obiekty związane z działającymi dawniej w Brzegu organizacjami cechowymi.

Z funduszy unijnych kontynuowane są także prace konserwatorskie w barokowej Sali Rajców. Ich koszt wynosi 418 000 zł. Inwestycja jest częścią projektu obejmującego kompleksowy, konserwatorski remont osiemnastowiecznej polichromowanej i złoconej balustrady, wykonanie rekonstrukcji osiemnastowiecznych polichromowanych i złoconych nadstaw na balustradę – w formie krat regencyjnych, kompleksowy remont kominka i przywrócenie go do stanu z 1926 r., remont konserwatorski drzwi wejściowych, prace konserwatorskie przy osiemnastowiecznym globusie (będącym własnością partnera Projektu „Adaptacja Sali Rajców, tzw. skarbca oraz gotyckiej Sali w wieży ratusza na cele muzealne, etap II”, tj. brzeskiego Muzeum Piastów Śląskich) – globus był niegdyś elementem wyposażenia przedmiotowej sali. Dodatkowo wykonane zostaną stylizowane osłony na współczesne grzejniki oraz inne elementów stylizowane, takie jak m.in. księga miejska, przybory pisarskie etc.

Zachęcamy wszystkich do zwiedzania wyjątkowej perły renesansu, jaką jest brzeski ratusz. W tym celu polecamy bezpłatne wycieczki z przewodnikiem, na które można się umówić, dzwoniąc na numer: 538 280 500