Aktualności
Powiat brzeski

Nowy herb i flaga. Powiatem rządzić będzie czarny orzeł


Jak informuje na swojej stronie internetowej Starostwo Powiatowe w Brzegu, od 13 maja br. Powiat Brzeski zacznie używać nowego herbu oraz flagi. Decyzję w tej sprawie podjęli radni na ostatniej sesji. Używane do tej pory insygnia, już w 2001 roku zostały negatywnie zaopiniowane przez heraldyków. Jednak przez blisko dwie dekady samorząd herbu nie zmienił. Do teraz. Pytanie, czy czarny orzeł zostanie dobrze odebrany przez samych mieszkańców powiatu?

„Czarna wrona”, czy „niemiecki orzeł” to tylko niektóre komentarze, które przeczytać możemy w mediach społecznościowych. Przez ostatnie lata Powiat chętnie korzystał ze starego herbu, pomimo negatywnej opinii specjalistów w zakresie heraldyki.

 – Zgodnie z wytycznymi heraldyków działających przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, samorząd musiał zmienić m.in. herb oraz flagę, które od lat używane były bezprawnie. W 2001 roku ministerialna komisja negatywnie zaopiniowała nasze powiatowe znaki, dlatego zdecydowano, że problem należy ostatecznie rozwiązać. Czarny, gotycki orzeł na złotym tle już niedługo stanie się oficjalnym znakiem Powiatu Brzeskiego – informuje starostwo.

Okazuje się, że nie biało-czerwona szachownica, która przez lata królowała na powiatowych insygniach, a właśnie gotycki orzeł jest nam bliższy historycznie.

„Źródła historyczne, heraldyk, Komisja Heraldyczna i MSWiA pokazują, że jako powiat reprezentujemy nie tyle późniejsze księstwo brzesko-legnickie (z herbem czteropolowym i szachownicą biało-czerwoną), a księstwo brzeskie istniejące od 1311 r. z herbem jednopolowym (pełniejszym, wyżej cenionym heraldycznie) bez takiej szachownicy. W obu wersjach orzeł jest gotycki dolnośląski („czarny”), nie jest szrafowany” – przeczytać można w uzasadnieniu uchwały Rady Powiatu Brzeskiego.

Warto dodać przy tym wątku, że to nie urzędnicze widzimisię, tylko ministerialny wymóg.

Co ciekawe, pierwsze działania w celu dostosowania herbu i flagi do wymagań podjął już w 2016 r. Zarząd Powiatu Brzeskiego V Kadencji z poprzednim starostą na czele. Po długiej korespondencji, w 2019 uzyskano wzór herbu i flagi uzgodniony przez heraldyków.

Pytanie, co teraz? Czy zmiany przypadną mieszkańcom do gustu? Czytając pierwsze internetowe opinie, Powiat czeka długa droga do „oswajania” z nowymi barwami.

Do końca 2021 roku używanie starego herbu będzie jeszcze możliwe, do tego czasu samorząd będzie znajdować się w tzw. okresie przejściowym.

471 views