Aktualności
Gmina Skarbimierz
Powiat brzeski

Nowy Pomnik Historii w Małujowicach?


W dniu wczorajszym Proboszcz i Kustosz Sanktuarium św. Jakuba Ap. w Małujowicach ks. Mieczysław Tomasz Sałowski, za pośrednictwem Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, złożył do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie wniosek o nadanie kościołowi św. Jakuba Apostoła w Małujowicach prestiżowego tytułu Pomnika Historii.

Kościół byłby 7 opolskim (2 w powiecie brzeskim) pomnikiem na prestiżowej liście obejmującej obecnie 105 pozycji w Polsce – powiedział Radosław Preis – Powiatowy Konserwator Zabytków. Jest to niezwykle cenny zabytek o znaczeniu wykraczającym daleko poza nasz kraj. Polichromie “śląskiej Sykstyny” (nazwa wzięła się z jednego z malowideł, przedstawiającego Sąd Ostateczny – czyli scenie, która zdobi też watykańską Kaplicę Sykstyńską) przyjeżdżają oglądać turyści z Polski i ze świata. Jest to także ważny punkt na “Szlaku Polichromii Brzeskich” oraz międzynarodowym szlaku pątniczym św. Jakuba. 

Przy tworzeniu wniosku współpracowały: Narodowy Instytut Dziedzictwa, Odział Terenowy w Opolu na czele z kierownik Joanną Banik; Gmina Skarbimierz i Starostwo Powiatowe w Brzegu.

1023 views