Aktualności

Od 7 listopada nowe dowody osobiste


Nowy wzór dowodu osobistego zaczyna obowiązywać od 7 listopada 2021 roku, a pierwsze wnioski o jego wydanie będzie można składać już dzień później. Zmienić się nie tylko ich wygląd oraz zabezpieczenia, ale także procedura składania wniosku o nowy dokument tożsamości. 

Polska dostosowuje dowody osobiste do wymogów Unii Europejskiej. Nowe dokumenty będą wyposażone w warstwę elektroniczną o wysokim stopniu zabezpieczenia, które podobnie jak w przypadku paszportów, zawierać będzie wizerunek twarzy posiadacza oraz dwa odciski palców w formatach cyfrowych. Dodatkowo w warstwie graficznej pojawi się odręczny podpis właściciela, a także literowy skrót PL na tle Unii Europejskiej.

Zgodnie z Komunikatem Ministra Cyfryzacji wprowadzenie rozwiązań technicznych umożliwiających wydanie nowego dowodu osobistego zostało zaplanowane na 7 listopada 2021 r. Oznacza to, że od poniedziałku 8 listopada 2021 r. w urzędach mieszkańcy będą mogli składać już wnioski o dokument tożsamości według nowych regulacji.

Należy pamiętać, że wszystkie osoby posiadające ważne dowody osobiste, wydane zgodnie z dotychczas obowiązującym wzorem, nie będą musiały ich wymieniać. Z tych dokumentów będzie można korzystać do momentu utraty ich ważności.

W związku z wprowadzeniem nowego dowodu osobistego już od 27 lipca nie ma możliwości złożenia wniosku elektronicznie. Po wdrożeniu nowego wzoru, składanie wniosków online możliwe będzie wyłącznie w przypadku dzieci do 12 roku życia, ponieważ od nich odciski palców nie będą pobierane.