Aktualności
Brzeg

Odra coraz bardziej niebezpieczna


Dzisiaj w godzinach porannych informowaliśmy Państwa o tym, że Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak wprowadził alarm przeciwpowodziowy, w związku z przekroczeniem przez Odrę stanu alarmowego (530 cm).

Aktualny stan rzeki w Brzegu wynosi już blisko 5,5 metra (jeszcze dwa dni temu było to 448 cm), a do tego ponownie wznowiły się opady deszczu, co z pewnością nie poprawi sytuacji. Ponadto przybywa wód także w okolicach Brzegu, w Oławie poziom wody wynosi aż 586 cm, zaś przy Ujściu Nysy Kłodzkiej 585 cm, a w Skorogoszczy 361 cm (stan alarmowy dla tej miejscowości wynosi 280 cm). Przypominamy, że w krytycznej sytuacji Wojewoda Dolnośląski może zdecydować się na podniesienie spiętrzenia jazu w Lipkach, co spowoduje znaczne podwyższenie się stanu Odry w naszym mieście.

Zatem kolejny raz apelujemy do Państwa o zachowanie szczególnej ostrożności i nie bagatelizowanie tej sprawy, ponieważ woda to niezwykle niebezpieczny żywioł. Ponownie widzi się zaś osoby przesiadujące blisko rzeki, co jest bardzo nierozsądnym zachowaniem. Wystarczy chwila nieuwagi
i możemy wylądować pod wodą, która w obecnym stanie jest niesamowicie wzburzona.

Zatem nie kuśmy losu, nie zbliżajmy się do koryta rzeki, a rodziców prosimy, aby nie wypuszczali dzieciaków bez opieki w okolice terenów nad Odrą.

Uważajmy również w parkach miejskich, gdzie także znajdują się akweny wodne. W Parku nad Fosą woda znajdująca się w fosie przykryła alejki wokół, a także fontannę, prosimy o nie schodzenie na dół (teren jest odgrodzony taśmą). Tam też jest obecnie wysoki poziom wody, który może zagrozić bezpieczeństwu chociażby dzieci, więc nie puszczajmy ich bez opieki na teren parku.

Park nad Fosą

Jeżeli widzimy jakieś zagrożenia, niebezpieczne sytuacje to przekazujmy istotne informacje do Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego pod numerami telefonów:

  • 77 404 71 15;
  • 602 139 678;
  • 606 365 080

Bądź za pośrednictwem e-maila: mczk@brzeg.pl lub sm@brzeg.pl

1272 views