Aktualności
Powiat brzeski

Odra coraz bliżej stanu ostrzegawczego


Udaliśmy się dzisiaj nad rzekę Odrę w Brzegu oraz na jaz w Lipkach, aby sprawdzić bieżący stan wysokości wody.

Aktualny stan wody w Brzegu wynosi blisko 4,5 metra, co jest określane jako strefa stanów wysokich, a do stanu ostrzegawczego brakuje ok. 10 cm.

Stan alarmowy dla rzeki Odry w Brzegu zaczyna się od wody na poziomie 5,3 metra i na ten moment ocenia się 50% szansy na jego wystąpienie w naszym mieście.  

Na ten moment w o wiele gorszej sytuacji znajduje się Oława, gdzie przekroczony został stan alarmowy. Jest to o tyle istotna dla Brzegu informacja, że jeśli utrzyma się trend wzrostowy w Oławie to Wojewoda Dolnośląski może podjąć decyzję o znacznym podniesieniu spiętrzenia jazu w Lipkach, co spowoduje z kolei podniesienie poziomu wody w Brzegu. Szacuje się, że w ciągu 48 godzin Odra w Brzegu może osiągnąć ok. 5 metrów.

Oczywiście wszystko jest zależne od ilości opadów, ale na dzisiaj IMGW wydało dla naszego powiatu alert pogodowy o możliwości wystąpienia, w ciągu dnia i nocy, intensywnych opadów deszczu, a także burzy z gradem i silnego wiatru. Lokalnie mogą wystąpić również podtopienia.

Sytuację na Odrze, na bieżąco monitoruje Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Brzegu.

Prosimy wszystkich mieszkańców o zachowanie szczególnej ostrożności i nie zbliżanie się do rzeki, ponieważ już teraz można zaobserwować mnóstwo osób robiących zdjęcia telefonami z bliska, przy silnym wietrze jest to ogromnie niebezpieczne.

Każdy z Państwa może sprawdzić aktualny stan poziomu Odry w Brzegu za pomocą portalu: http://monitor.pogodynka.pl/#map/19.5,51.5,7,true,true,0

1776 views