Aktualności

Opłata za śmieci w Gminie Lewin Brzeski wyższa od 1 lipca


We wtorek (25 maja) odbyła się sesja, na której radni niemal jednogłośnie podjęli decyzję o zmianie opłat za śmieci. Decyzja jest z pewnością niepopularna i trudna, bo chodziło o podwyżkę, ale nowa stawka zacznie obowiązywać od 1 lipca.

Burmistrz Kotara uzasadniał konieczność podwyżki przede wszystkim wzrostem kosztów odbioru odpadów przez zakłady gospodarowania odpadami, które zajmują się m.in. ich segregacją, unieszkodliwianiem oraz częściowym odzyskiem. ZGO jako spółki prawa handlowego zmieniły stawki na początku 2021 r. m.in po drastycznym podwyższeniu tzw. opłaty marszałkowskiej.

Mieszkańcy gminy Lewin Brzeski od 1 lipca 2021 roku zapłacą za śmieci nową stawkę. Poprzednio obowiązująca opłata w wysokości 25 zł za osobę, zostanie zastąpiona kwotą 31 zł. 

- Uważam, że Rada Miejska stanęła na wysokości zadania. Pomimo wszelkich dyskusji radni wzięli pod uwagę fakty. Po pierwsze jest zwiększona ilość śmieci. Po drugie są wyższe opłaty tzw. środowiskowe i marszałkowskie pobierane przez ZGO. Po trzecie mamy dość złożony i wygodny dla mieszkańców system odbierania śmieci, a także PSZOK. Te czynniki wymuszają taką stawkę. Co więcej, gdyby porównać okoliczne miejscowości, to przy podobnych cenach, poziom usług jest zdecydowanie niższy, bo albo nie mają PSZOK-u, albo mają system workowy, a czasami wręcz limity – powiedział nam Artur Kotara, burmistrz Lewina Brzeskiego. 

Przy okazji warto przypomnieć, że tydzień temu podobne głosowanie odbyło się w brzeskim ratuszu. Tutaj nie podziałały argumenty obu burmistrzów i ich urzędników. Po trwającej trzy godziny debacie radni zdecydowali się odrzucić propozycję zmiany wysokości opłaty za śmieci. W Brzegu chodziło o różnicę 2,5 zł. Cena miała wzrosnąć z 19,5 zł na 22 zł za jedną osobę.

Trzeba mieć świadomość, że brak urealnienia stawek opłaty spowoduje powstanie deficytu, który będzie musiał zostać spłacony np. poprzez przesunięcie funduszy z innych zaplanowanych na ten rok wydatków Gminy Brzeg.

Burmistrz Jerzy Wrębiak już skomentował  postanowienie radnych, które zapadło w zeszłym tygodniu. 

- Dzisiaj płacimy za śmieci w Brzegu 19,50 zł – najtaniej w regionie. Od 1 lipca miało być 22 zł (o 2,5 zł drożej), aby system się bilansował. Jest to i tak jedna z najniższych stawek w Polsce. Radni dla „naszego dobra" zdecydowali, że będziemy dopłacać w tym roku 500 tys. zł, a w przyszłym być może 2,5 mln zł z naszych pieniędzy kosztem szkół, przedszkoli, żłobków i innych zadań miasta. Efekt będzie taki, że za jakiś czas będziemy musieli podnieść stawkę o 5, 7 10 zł albo wyższą kwotę, aby zbilansować koszty powstałe z tytułu niedoboru na „śmieciach" – napisał na swoim profilu facebookowym.