Policja
Powiat brzeski

OSTATNI WEEKEND WAKACJI 2020


W ostatni weekend tegorocznych wakacji należy liczyć się ze wzmożonym ruchem na drogach związanym z powrotami z wypoczynku. Mając na względzie zapewnienie nadzoru nad bezpieczeństwem, porządkiem i płynnością w ruchu drogowym, brzescy policjanci prowadzić będą wzmożone działania. Wszystko po to by wakacje zakończyły się bezpiecznie. Wstępnie już podsumowaliśmy tegoroczne wakacje.

Od piątku, 28 sierpnia br., na drogach w naszym powiecie będzie więcej policjantów. Będziemy patrolować drogi krajowe nr 39 i 94, a także wjazdowych i wyjazdowych z miast. Funkcjonariusze będą czuwać nad przestrzeganiem przepisów, sprawdzać trzeźwość kierowców, stan techniczny samochodów. Uwaga będzie skierowana również na to, w jaki sposób podróżują dzieci.

Bezpieczny powrót z wakacji 2020

Celem działań jest ograniczenie liczby zdarzeń drogowych również poprzez dyscyplinowanie tych kierowców, którzy prowadzą pojazdy z większą od dozwolonej prędkością lub w inny sposób łamią obowiązujące przepisy ruchu drogowego. Do działań będą wykorzystane radiowozy oznakowane i nieoznakowane, wyposażone w urządzenia rejestrujące tzw. wideorejestratory oraz ręczne mierniki prędkości.

W trosce o bezpieczeństwo podróżujących po raz kolejny apelujemy o rozwagę i dostosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Ci kierowcy, którzy jeżdżą brawurowo, powinni pamiętać, że za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym traci się prawo jazdy. Przypominają również, jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną – taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem, czyli w razie potrzeby może go zatrzymać, przed pojawiającą się przeszkodą bądź ominąć ją bez zbędnego ryzyka. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Warto również podkreślić fakt, że nie zawsze konsekwencje „łamania” przepisów ruchu drogowego ponoszą ich sprawcy, ale w wielu przypadkach przez ich lekkomyślność, koszty ponoszą inni uczestnicy ruchu drogowego.

Z analizy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego wynika, że najczęstszymi przyczynami zdarzeń są: nadmierna prędkość, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych czy nieustąpienie pierwszeństwa. Przemęczeni kierowcy nierzadko przeceniają swoje siły, co prowadzi do zaśnięcia za kierownicą i w konsekwencji tragedii. Pamiętajmy też, że pogoda jest zmienna. Dostosujmy odpowiednio swój sposób poruszania się po drogach do warunków pogodowych i okoliczności, w jakich się znajdziemy.

Wstępnie podsumowaliśmy tegoroczne wakacje na drogach w naszym regionie

Dotychczas odnotowaliśmy 11 wypadków drogowych, w których 11 osób zostało rannych i 1 zginęła. Funkcjonariusze wykonali blisko 4000 badań trzeźwości, a z tego 15 kierowców było pod wpływem alkoholu. Zatrzymaliśmy blisko 130 dowodów rejestracyjnych. To pojazdy, których stan techniczny nie pozwalał na ich bezpieczne poruszanie się po drogach lub te, które nie posiadały ważnych badań technicznych. W tym czasie 12 kierowców straciło swoje prawo jazdy za przekroczenie prędkości o  50 km/h w terenie zabudowanym.

Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo na drodze zależy przede wszystkim od nas samych,  w tym od samopoczucia i stanu zdrowia kierowcy, sposobu jazdy, kultury na drodze, czy przygotowania pojazdu do podróży. Upewnijmy się więc, że możemy prowadzić samochód. Zadbajmy też o nasz samochód, uzupełnijmy płyny, sprawdźmy światła, ciśnienie w kołach. Zwiększony ruch wiąże się często z dłuższym czasem jazdy, dlatego, przewidując niektóre sytuacje, zaplanujmy podróż, wyjedźmy wcześniej, pokonujmy trasę etapami, róbmy przerwy na odpoczynek.

Reklama
179 views