Aktualności
Policja

Oszuści cały czas aktywni, a nasi seniorzy świadomi


Każda sytuacja była podobna. Seniorzy odbierali telefony od osób podszywających się pod ich bliskich, którzy znaleźli się w kłopotach i żądali pieniędzy by uniknąć więzienia. Na szczęście żaden z seniorów nie dał się oszukać. Nie wdawali się w dyskusję i szybko kończyli rozmowę. Dlatego warto rozmawiać o oszustwach metodą „na wnuczka” z naszymi dziadkami, by każdy mógł właśnie w ten sposób odprawić oszustów.

Oszuści cały czas są aktywni. Wczoraj popołudniu nasi brzescy seniorzy odbierali telefony od osób, które podawały się za członków rodziny. W każdym przypadku historia była podobna – ktoś bliski miał spowodować wypadek i teraz aby uniknąć więzienia potrzebne są pieniądze. Nasi seniorzy wiedzieli jak się zachować. Nie wdawali się w dyskusję i szybko kończyli rozmowę. Dzięki ich świadomości każda próba zakończyła się niepowodzeniem oszustów.  

Warto cały czas przypominać o właściwym zachowaniu w takich sytuacjach. Rozmawiajmy ze starszymi osobami, przestrzegajmy i opowiadajmy historie dotyczące różnych metod oszustw, które usłyszeliśmy w mediach. Opowiadajmy im sytuacje jakie zdarzyły się w naszym rejonie. Niech wiedzą, że oszuści działają wszędzie, nie tylko gdzieś daleko.  Mogą zadzwonić również do nas i zażądać pieniędzy. Tylko dzięki rozmowie i przypominaniu, możemy przygotować naszych dziadków na takie sytuacje. Niech wiedzą, że każdą informację mogę sprawdzić u Was, pod waszym numerem telefonu lub numerem alarmowym 112.

SENIORZE PRZEDE WSZYSTKIM PAMIĘTAJ:

  • Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni do ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze lub policjanta, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podziel się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Pamiętajmy, że nikt nie będzie miał nam za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.Aby potwierdzić dane osoby dzwoniącej, najpierw należy rozłączyć połączenie, a dopiero później wybrać numeru alarmowego 112.
  • Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.
  • Funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie lub przelanie na inne konta bankowe.
  • W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich.
294 views