Aktualności

Oszustwa w internecie


40 000 i 18 000 złotych – to kwoty, które zostały stracone przez osoby oszukane w  ostatnim czasie przez internet. Postęp technologiczny sprawił, że bankowość w znacznym stopniu przeniosła się do sieci. Wiąże się z tym wiele udogodnień. Nie zwalnia to nas jednak z obowiązku zachowania ostrożności i zdrowego rozsądku. 

W ostatnich dniach policjanci z Brzegu przyjęli dwa zawiadomienia dotyczące oszustwa internetowego. W pierwszym przypadku z poszkodowaną telefonicznie skontaktowały się osoby, które zaproponowały inwestycję w wirtualną walutę. Kobieta instruowana przez rozmówców ściągnęła aplikację, która miała usprawnić całą procedurę przelania pieniędzy na inne konto bankowe. Oszuści zapewniali ją, że inwestując 40 000 złotych w wirtualną walutę jej oszczędności się podwoją. Niestety po kilku dniach poszkodowana zorientowała się, że została oszukana. Na rachunek bankowy nie wróciły żadne pieniądze.  

W drugim przypadku poszkodowana otrzymała telefon od osoby podającej się za konsultanta bankowego. Mężczyzna poinformował ją, że ktoś próbował wziąć kredyt na jej dane. Aby uniknąć kolejnego włamania na konto, polecił ściągnięcie aplikacji, która usunie z jej telefonu wirusy. W ten sposób umożliwiła zdalny dostęp do swojego telefonu i konta bankowego. Kiedy 22-latka się zorientowała, że została oszukana, niezwłocznie udała się do banku. Tam dowiedziała się, że na jej rachunek bankowy został wzięty kredyt, a wypłaty dokonano w bankomacie za pomocą kodu blik. Poszkodowana straciła 18 000 złotych.

Te dwie historie pokazują nam, jak łatwo możemy wpaść w sidła manipulacji stosowanej przez oszustów. Podczas załatwiania spraw przez internet lub telefonicznie musimy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania i szczególnej czujności. Nigdy nie powinniśmy zbyt ufnie odbierać informacji, które przekazują nam osoby po drugiej stronie słuchawki. Pod żadnym pozorem nie podawajmy swoich danych do konta bankowego, numeru karty czy też danych z dowodu osobistego. Pamiętajmy, aby nie ściągać na telefon czy komputer aplikacji, które proponują osoby dzwoniące do nas w sprawach naszego konta bankowego. Mogą one zawierać oprogramowanie, które pozwoli oszustowi włamać się do naszych urządzeń.