Aktualności
Brzeg
Powiat brzeski

Pacjenci przestali leżeć na korytarzu


Krótszy pobyt na oddziale, nowa kadra oraz lepszy wynik finansowy – to najważniejsze zmiany na oddziale wewnętrznym w Brzeskim Centrum Medycznym. W marcu tego roku na „internie” pojawił się nowy personel, który zmienił system hospitalizacji. Pacjenci leżą krócej, leczenie jest skuteczniejsze, a dyrekcja szpitala mówi o możliwym bilansowaniu się oddziału.

W ostatnich latach widok leżących na korytarzu pacjentów nie dziwił. 60 łóżek interny nie wystarczało, a chorzy potrafili leżeć na oddziale nawet 2-3 tygodnie. Zmieniony kilka miesięcy temu system hospitalizacji zdaniem lekarzy, już przynosi wymierne korzyści.

Krótszy pobyt w szpitalu to niemal same plusy – wyjaśnia Grażyna Król, nowa szefowa oddziału wewnętrznego. – Po pierwsze, osoba przebywająca na internie nie zachoruje na różne szpitalne zakażenia, bo leży nie kilka tygodni, a kilka dni. Ponadto w domu pacjent zawsze czuje się lepiej niż w szpitalu, bo pobyt w lecznicy jest stresujący. To wszystko wymusza większą rotację na oddziale. Dziś pacjenci nie leżą nam na korytarzu.

Dziś chorzy przebywają na internie kilka dni, a jeśli zachodzi potrzeba wracają po krótkiej przerwie, by wykonać kolejne badania. Część leczenia odbywa się w domowych warunkach.

Zyskują nie tylko pacjenci. Finanse oddziału to również ważna kwestia.

Nowy system pokazuje, że będziemy w stanie się bilansować na internie – wyjaśnia Kamil Dybizbański, dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego. – Ostatni miesiąc pod względem finansowym wypadł najlepiej od wielu lat. Wprowadzony w marcu nowy system leczenia po prostu się sprawdza. Ponadto widzimy również współpracę z innymi oddziałami, a to również ma wpływ na funkcjonowanie interny. Wcześniej słyszałem od poprzednich lekarzy, że jest ich za mało i dwukrotnie grozili szpitalowi zamknięciem oddziału wewnętrznego. Teraz mamy łącznie 6 lekarzy i dodatkowo rezydentów. Wszyscy są specjalistami chorób wewnętrznych, a dodatkowo każdy ma dodatkową specjalizację.

Dodajmy, że nowi lekarze do Brzeskiego Centrum Medycznego przyszli ze szpitala w Oleśnicy. Wśród nich jest m.in. pulmunolog, angiolog, hipertensjolog, alergolog oraz specjaliści z zakresu medycyny paliatywnej.

Reklama
1949 views