Aktualności
Kultura

Pałac w Kopicach najprawdopodobniej będzie miał nowego właściciela


Od wielu miesięcy mówi się o ponownej zmianie właściciela „Pałacu na Wodzie” w Kopicach. Dwanaście lat temu ta wspaniała budowla została ogrodzona i zamknięta dla zwiedzających ze względu na bardzo zły stan techniczny. 

W 2008 roku właścicielem pałacu została chorzowska spółka Zarmen. Interesowali się nią później inni inwestorzy. Koszty kompleksowego remontu są jednak ogromne i za każdym razem kończyło się co najwyżej na analizach i ambitnych planach.

Nadzieja pojawiła się w 2017 roku, gdy do gry wszedł Globucor Luxembourg Polska. Władze spółki zapowiedziały odbudowę całego kompleksu w ciągu siedmiu lat przy użyciu najnowocześniejszych technik.  W odrestaurowanym pałacu miało powstać Polsko-Niemieckie Muzeum Historii. Odnowiony miał zostać również przypałacowy park o wielkości 55 ha. Niedoszły inwestor chciał zainwestować aż 100 mln euro. Sprawa jeszcze w tym samym roku została zamknięta, bo prezes spółki nie był w stanie znaleźć inwestorów.

Końcem ubiegłego roku pojawiły się kolejne doniesienia o firmach zainteresowanych zakupem „Pałacu na Wodzie”, ale ponoć rozmowy na ten temat szybko zakończyły się fiaskiem. Dopiero w pierwszym kwartale 2021 roku pojawił się nowy inwestor, który powinien dać impuls do rewitalizacji zabytku.

Obecnie zakupem pałacu, należącego pierwotnie do jednego z największych arystokratycznych rodów na Śląsku, zainteresowani są ponoć Viktor i Sylwia Romaniuk Wanli, którzy pojawili się w powiecie brzeskim podczas niedawnej akcji sprzątania przypałacowego parku dworskiego. 

Viktor Romaniuk Wanil (po lewej), i Maciej Mischok (po prawej), Kopice.pl

Viktor Romaniuk Wanli związany jest z branżą e-sportową. Jest założycielem firmy Kinguin, platformy specjalizującej się w sprzedaży gier komputerowych przez internet. Biznesmen początkiem kwietnia zasponsorował tablety dla uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej w Kopicach. Jego żona, Sylwia Romaniuk, jest z kolei znaną projektantką mody. 

Viktor Romaniuk Wanil (po lewej) i dyrektor PSP w Kopicach Janusz Rzepkowski (po prawej), Kopice.pl

- Wiele osób życzy nowemu inwestorowi, aby przyniósł świetlaną przyszłość temu niesamowitemu miejscu, jakim jest zespół pałacowy w Kopicach. Wspólne działanie ponad podziałami ma szanse uratować sam pałac, jak również przyległe tereny. Jest zatem nadzieja, że odzyskają one dawny blask i chwałę, tak jak dzieje się to teraz z Mauzoleum rodziny Schaffgotsch – mówi Maciej Mischok, społeczny opiekun zabytków w Kopicach.

Mauzoleum rodziny Schaffgotsch, Kopice