Aktualności

Pamięci poległych żołnierzy


28 października w Klubie Wojskowym 1 Pułku Saperów w Brzegu odbyły się Zaduszki Misyjne. Wydarzenie zorganizowane zostało już po raz szósty. 

Wspomnienie o misjach zagranicznych żołnierzy brzeskiego pułku już na stałe od kilku lat wpisało się w kalendarz imprez Klubu Wojskowego w Brzegu. Za każdym razem wspominani są żołnierze, którzy zginęli lub odnieśli rany podczas misji wojskowych. 

Szczególną czcią otacza się w tym czasie poległych ppor. Wiesława Kucińskiego i sierż. Szymona Sitarczuka. Rodzice Szymona obecni są na każdej uroczystości, by wspólnie z jego kolegami z jednostki wspominać przebieg służby i misji w Afganistanie. Tym razem spotkanie połączone zostało z wieczorem autorskim redaktora Bogusława Politowskiego, dziennikarza Polski Zbrojnej, autora książki, której bohaterami są m.in. brzescy saperzy.  

Zebranych przywitał dowódca 1 Pułku Saperów w Brzegu, płk Grzegorz Oskroba.

Po krótkich żołnierskich słowach w części artystycznej najpierw na scenie pojawiła się artystka Klubu Magdalena Mazurkiewicz. Przy akompaniamencie Karola Maryszczaka zaprezentowała recital pt. „Julia” na podstawie tekstów Agnieszki Osieckiej. Jej występ świetnie się wpisał w atmosferę spotkania, a nostalgiczne piosenki doskonale oddały klimat wspomnień i zadumy. Utalentowana wokalistka została nagrodzona gromkimi brawami, a Jana Koronkiewicz, kierownik Klubu, która przygotowała ją do występu, w kilku słowach zaprezentowała jej dorobek zebranej publiczności. Na Sali znaleźli się żołnierze uczestniczący w misjach, weterani z Afganistanu, Iraku, Syrii, czy byłej Jugosławii.

Następnie na scenę wyszła Julia Jaroszek, by zaprezentować etiudę taneczną pt. „Dokąd teraz?” (choreografia Angelika Skowronek) . Wcieliła się w rolę żony żołnierza przebywającego na misji poza granicami kraju. List z przykrą wiadomością, który otrzymała, powoduje u niej bunt, rozpacz i chęć wypełnienia misji do końca. Zaciąga się do wojska, by wyruszyć w daleką i niebezpieczną podróż. 

Kolejną część spotkania wypełniło spotkanie autorskie Bogusława Politowskiego, autora książki pt. „5/25 Saperzy w strefie śmierci” . Opowiedział on o trudnym procesie powstawania historii poświęconej saperom. O zbieraniu informacji, docieraniu do uczestników wydarzeń i wzruszających opowieściach snutych przez weteranów misji pokojowych. Wspominał żołnierzy, również obecnych na sali, którzy swoimi opowieściami i wspomnieniami dzielili się z nim podczas przygotowywania publikacji. Książka w dużej mierze oparta jest właśnie o wspomnienia brzeskich saperów i opisuje ich perypetie związane z niebezpieczną służbą. Na koniec odpowiadał na pytania. 

Kończąc spotkanie, dowódca jednostki płk Grzegorz Oskroba podziękował obecnym za przybycie i zaprosił na poczęstunek.