Aktualności
Powiat brzeski
Zdrowie

Pandemia paraliżuje oddziały ratunkowe


Stale rosnąca liczba zakażeń SARS-CoV-2 powoduje, że coraz więcej osób chorych na COVID-19 trafia do szpitali powiatowych, szukając pierwszej pomocy. Każdy tego typu przypadek to problem dla personelu. Pacjenta natychmiast należy odizolować, a oddział poddać dekontaminacji.

Nie zawsze też osoby z wypadków, czy zdarzeń losowych przyznają się do tego, że mogą być zarażone koronawirusem. Brzeskie Centrum Medyczne już kilkukrotnie zamykało oddział ratunkowy i wszystko na to wskazuje, że do takich sytuacji trzeba się będzie przyzwyczaić. Każda wizyta potencjalnie chorego na COVID-19, to długa przerwa w funkcjonowaniu SOR-u.

W miniony weekend na oddziale ratunkowym w Brzegu pojawił się pacjent, który podczas pierwszego wywiadu epidemicznego nie wskazał, że miał kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. W szybkim teście okazało się, że miał wynik dodatni. SOR – trzeba było zamknąć na kilka godzin.

– Takie działania są przeprowadzane po to, aby nie narażać pacjentów, którzy mogliby w danym momencie zgłosić się na brzeski SOR – wyjaśnia Kamil Dybizbański, dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego. – Stąd decyzja o zamknięciu i pełnej dezynfekcji. Dekontaminacja tylko jednego z pomieszczeń to dwie godziny, a niekiedy trzeba zdezynfekować kilka. Niestety to problem, bo zamknięty SOR to zmiany w całym systemie ratownictwa.

Gdy zapada decyzja o zamknięciu na kilka godzin oddziału ratunkowego, informacja ta natychmiast trafia do wojewódzkiego koordynatora, który odpowiedzialny jest za cały system karetek. W takich przypadkach „erki” z pacjentami powinny trafiać do innych szpitali.

– Jednak w dobie pandemii nie zawsze jest to możliwe. Dziś np. Namysłów ma wyłączonych kilka oddziałów w związku z zakażeniami, także widać, że osoby wymagające opieki medycznej nie zawsze na czas trafią do danej placówki. Podróż takiego pacjenta może się wydłużyć. Dla nas każdorazowe zamknięcie oddziału ratunkowego to naprawdę spory problem i chcielibyśmy, aby takich przypadków było jak najmniej. Liczymy też przy okazji na rozsądek pacjentów – dodaje na koniec Dybizbański.

A my przypomnijmy, że wczoraj informowaliśmy o zakażeniach koronawirusem w Brzeskim Centrum Medycznym. Na oddziałach rehabilitacyjnych są osoby chore na SARS-CoV-2. Czekamy na wyniki 70 wymazów.

Reklama
565 views