Aktualności
Felieton

Patriotyzm zielonym okiem. Felieton Eweliny Antonowicz


Przemyślenia dotyczące patriotyzmu w ujęciu niecodziennym… Może bardziej właściwym sformułowaniem będzie – nieoczywistym, nie do końca klasycznym, bazującym na gotowości do walki, poszanowaniu historii i symboli narodowych.

Definicja patriotyzmu wg PWN brzmi „…w znaczeniu ogólnym wszelkie umiłowanie ojczyzny jako miejsca swojego pochodzenia i/lub zamieszkania…”. Dalej czytamy: „ojczyzną w tym sensie może być każda okolica lub region, do którego jednostka jest szczególnie przywiązana (w takim wypadku mówi się o patriotyzmie lokalnym i ojczyźnie prywatnej), ale ojczyzną może być również cały kraj zamieszkany przez naród, z którym jednostka się identyfikuje (ojczyzna ideologiczna), i tak bywa najczęściej rozumiana; w tym drugim przypadku patriotyzm to nie tylko sentyment, lecz również gotowość do poświęcenia się dla ojczyzny (np. oddania życia w czasie wojny), stawianie dobra swego kraju ponad partykularne interesy własne i własnej klasy, profesji, partii; tego rodzaju patriotyzm stanowi część składową ideologii wszelkich ruchów wyzwoleńczych”.

Moje przemyślenia zawędrowały tam, gdzie jest słowo szacunek i umiłowanie do ojczyzny.

PWN szacunek definiuje jako „stosunek do osób lub rzeczy uważanych za wartościowe i godne uznania”. Wracam do patriotyzmu i form okazywania go. Jak? Poprzez szacunek do miejsca, w którym my – Polacy żyjemy. My – Polacy, dużo i daleko, niby tutaj, ale gdzieś i ktoś. Zatem my – brzeżanie. Już bliżej – prawda? Bardziej namacalnie. Jako że dość popularne jest stwierdzenie „zacznij od siebie”, idziemy dalej.

Każdego dnia widzę brak szacunku do naszej małej ojczyzny w postaci śmieci – większych i mniejszych, dewastacji, chuligańskich zniszczeń i ignorancji społeczeństwa na wcześniej wymienione sytuacje. Nasze miasto pełne jest zieleni, wyjątkowej przyrody, zadbanej infrastruktury parkowej. Brzeg otaczają piękne lasy z bogactwami fauny i flory, nadodrzańskie błonie i łąki są na wyciągnięcie ręki dla każdego mieszkańca Brzegu i okolic. To jest nasze. To jest nasz dom, nasza mała ojczyzna. Czy zatem nie powinniśmy się czuć zobligowani, odpowiedzialni za dbanie o nasze dobra? Patriotyzm zielonym okiem. Nie wstydźmy się podnieść opakowania po ciastkach – w sklepach dotykamy klamek i setek produktów. Nie brzydźmy się podnieść śmieci, które leżą pod naszym nosem. Obrzydliwy powinien być widok śmieci na chodniku czy trawniku. Udział w lokalnych akcjach sprzątania daje możliwość poczucia, że masz wpływ, że zmieniasz. Każdy może to zrobić, dołączyć. Każdy może zainicjować.

Ekologia nie musi być pustym sloganem. Patriotyzm nie musi być wyłącznie flagą na drzewcu kilka razy w roku.

Inicjatywy proekologiczne są wyrazem patriotycznych postaw. Patriotyzm nie jest dziś (na szczęście) karabinem w dłoniach mężczyzn, kobiet i dzieci. Może być troską o nasze środowisko, o nas samych. O nasz dom, nasze zdrowie, nasze wnuki i prawnuki, kiedy już nas tutaj nie będzie. Teraz jesteśmy.

Jeśli do tego momentu powyższy tekst nie został przez Ciebie potraktowany jako wywód „zielonej wariatki” i czytasz dalej – to chcę Ci jeszcze powiedzieć, że każdy Twój najmniejszy gest w stronę poszanowania miejsca, w którym razem żyjemy – jest wyjątkowym i wartościowym uczynkiem. Dla Ciebie, dla mnie, dla innych, dla naszej dużej i małej ojczyzny. Troska. Masz wpływ, wpływaj, kreuj otoczenie. Możesz to robić każdego dnia, na wiele, wiele sposobów. Od małych gestów, po ogromne inicjatywny. Absolutnie wszystkie są ważne i potrzebne. Biało-czerwony patriotyzm w odcieniach zieleni…

Na koniec fragment utworu pt. „Jeśli chcesz zmieniać świat” kultowego zespołu Dezerter.

Dezerter „Jeśli chcesz zmieniać świat” (Ile procent duszy? / 1994 r.)

Ja nie jestem tobą a ty nie jesteś mną
Życie szybko mija więc nie zmarnuj go
Zanim ręce opadną a nadzieje wygasną
Zamiast walczyć z rzeczywistością, próbuj tworzyć własną

Patrzysz na świat taki jakim jest
Chciałbyś odnaleźć w tym jakiś sens
Ale trudno nadać sens porządkowi
Który dzieje się wbrew rozumowi

Gdybyś przypadkiem chciał mnie posłuchać
Jedną drobną radę mam dla ciebie
Jeżeli bardzo chcesz zmieniać świat
To nie zapomnij zacząć od siebie…