Aktualności

„Patroni naszych ulic" w lewińskiej podstawówce


Często mieszkamy przy jakiejś ulicy i nie wiemy, kim jest bohater, którego imię ta ulica nosi. Właśnie dlatego w listopadzie, miesiącu pamięci i patriotyzmu, w ramach ministerialnej akcji „Szkoła pamięta", postanowiliśmy wspomnieć tych, imionami których nazwano lewińskie ulice, a których życie związane było z Polską. 

Wśród patronów odnajdujemy wielkich twórców kultury polskiej: kompozytorów, poetów oraz bohaterów walk o niepodległość naszego kraju. Na stronie szkoły umieszczona została prezentacja zatytułowana „Patroni naszych ulic", a na korytarzu szkolnym – wystawa pod takim samym tytułem. 

Uczniowie mogli poznać sylwetki sławnych Polaków, a na mapie (przygotowanej i podarowanej nam przez Pana Radosława Wierzbę) mogli odnaleźć ulicę, przy której mieszkają. Wystawę można było oglądać przez cały listopad, natomiast 10 grudnia odbył się  konkurs. Uczniowie, po wcześniejszym zapoznaniu się z wystawą i prezentacją, mieli za zadanie do 10 postaci widniejących na kartce dopisać ich imiona i nazwiska oraz to, kim dana osoba była. Zadanie wcale nie było łatwe.

Najbardziej rozpoznawalnymi postaciami okazali się: Tadeusz Kościuszko, Juliusz Słowacki, Fryderyk Chopin i Adam Mickiewicz. Sporo osób rozpoznało też Mikołaja Reja.

W konkursie wzięło udział 33 chętnych uczniów, a zwycięzcami zostali:

- I miejsce: Maja Gołębiowska z kl.7c

- II miejsce: Stasiu Dyczkowski z kl.8e

- III miejsce: Mateusz Studziński z kl.8d, Nikola Homętowska z kl.8d, Igor Rączkiewicz z kl.8a i Franek Derzypolski z kl. 7c. Wszyscy Ci uczniowie zdobyli taką samą liczbę punktów.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkich zachęcamy do poznawania ważnych i znanych postaci związanych z naszym krajem.