Aktualności
Kultura

„Piękna i Bestia” – Loża w bajecznej odsłonie


Młodzi artyści z „Grupy Artystycznej Loża” Gminnej Biblioteki Publicznej w Skarbimierzu zaprezentowali wyjątkową interpretację starej opowieści pt. „Piękna i Bestia” wg. scenariusza Aleksandry Ofmańskiej-Kowalczyk. Widowisko cieszyło się ogromną popularnością i wypełniło po brzegi halę widowiskowo-sportową w Żłobiźnie. 

Foto: Tomasz Kubiak

Spektakl udało się przygotować pomimo pandemicznych utrudnień

Jak powiedziała w rozmowie z naszą redakcją autorka spektaklu „Piękna i Bestia” Aleksandra Ofmańska-Kowalczyk: Pomimo tego, że przygotowania do spektaklu rozpoczęliśmy już półtora roku temu, to tak naprawdę trwały one zaledwie nieco ponad miesiąc ze względu na atak pandemii i obostrzenia. 

Jednak krótki czas przygotowania zdecydowanie nie wpłynął na jakość końcowego dzieła, które cieszyło się niesamowitym zainteresowaniem. Widownia nagrodziła utalentowanych, młodych ludzi z grupy „Grupy Artystycznej Loża” owacjami na stojąco.

Czy przygotowanie takiej sztuki było proste niczym swoboda sceniczna artystów? Z odpowiedzią na to pytanie spieszy autorka: Spektakl był bardzo trudny. Przenieść tak trudną bajkę na scenę było nie lada wyczynem. Naprawdę wszyscy musieliśmy się mocno skoncentrować. Ożywić postacie, meble i sprawić przy tym, żeby wszystko do siebie pasowało, a cała historia miała sens – to nie było łatwe. 

Piosenki, które widzowie usłyszeli w ramach spektaklu, napisała sama autorka, jednak jak skromnie przyznaje, nie udałoby się to gdyby nie dzieciaki – ich skupienie i zaangażowanie, a także fantastyczni instruktorzy, z którymi mogła współtworzyć to wyjątkowe dzieło. 

Niesamowicie pozytywna energia „Bestii”

Oglądając spektakl, nie dało się nie zauważyć niesamowicie pozytywnej energii, jaka biła od „Bestii”. W jej rolę wcielił się Brajan Prychitko, który mówi: Zagrałem Bestię – bardzo fajna rola, dzięki czemu od razu się z nią utożsamiłem, nie mając z jej odegraniem większego problemu. Cały spektakl był dopracowany, pomimo że mieliśmy niezwykle mało czasu na przygotowanie go z powodu pandemii. Wszystko wyszło jednak na pełnym, super hardcorze” (śmiech). 

Trudno się z Brajanem nie zgodzić. Premiera sztuki miała miejsce 9 października i cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że autorzy musieli planować kolejny termin, a hala widowiskowo-sportowa w Żłobiźnie 15 października ponownie pękała w szwach. 

Czekamy na kolejne przedstawienia tych utalentowanych ludzi, a teraz pozostaje złożyć wielkie gratulacje na ręce całej „Grupy Artystycznej Loża”. 

Film: Tomasz Kubiak
Film: Tomasz Kubiak