Aktualności
Kultura

Pierwsza rocznica śmierci Janusza Ireneusza Wójcika


28 sierpnia mija pierwsza rocznica śmierci Janusza Ireneusza Wójcika - brzeskiego poety, człowieka kultury, doświadczonego samorządowca, który pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Miejskiej w Brzegu. W środowisku kultury dał się poznać przede wszystkim jako wspaniały organizator Najazdu Poetów na Zamek Piastów Śląskich, który za jego sprawą odbywał się w Brzegu przez 30 lat. Na 26 października planowany jest I Memoriał poświęcony właśnie jego pamięci.

Pozostała pustka, ale i wspomnienia…

Pustkę jaką pozostawił po sobie Janusz Ireneusz Wójcik ciężko jest w lokalnym środowisku wypełnić. Brakuje dorocznych Najazdów Poetów na Zamek Piastów Śląskich, które przez 30 lat z ogromnym zaangażowaniem organizował. Brakuje również Polonijnych Festiwali Polskiej Piosenki, które za jego sprawą gościły w naszym mieście, a do Brzegu zjeżdżali Polonusi z całego świata. Brakuje jego obecności i jak zawsze trafnych podsumowań w trakcie przemówień historycznych podczas lokalnych, patriotycznych wydarzeń, a przemawiać potrafił jak mało kto. Wreszcie brakuje także jego opanowania i samorządowego doświadczenia, którym potrafił bardzo sprawnie przeprowadzać obrady Rady Miejskiej w Brzegu, której przewodniczył od 2018 roku aż do śmierci… 

Pozostały wspomnienia, zdjęcia i to, co chyba najważniejsze dla poetów, czyli jego dzieła, w postaci wielu przepięknych wierszy. Warto przy tej okazji przytoczyć fragment jednego z nich - Zimowej Impresji z tomu: Opisanie Świata (1991):

[…]

Ja, mój pies i drzewo

spoglądamy w majestat ku górze

Choć tacy mali i bezimienni

a jednak i My

jesteśmy cząstką wszechświata

Takich wyjątkowych słów w wierszach śp. Janusza Ireneusza Wójcika było sporo, skłaniały one do zadumy nad życiem i tym dokąd zmierzamy. 

Janusz Ireneusz Wójcik był również Dyrektorem Brzeskiego Centrum Kultury, a także Dyrektorem Wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego oraz doradcą Marszałka Województwa. Prowadził także brzeskie studio Radia Opole, które pomagało podczas powodzi w 1997 roku, a za swoją działalność był wielokrotnie nagradzany i odznaczany przez organizacje kombatanckie, kresowe, Wojewodę Opolskiego, Nową Trybunę Opolską, Prezydenta RP i Ministra Kultury. Wieloletni Przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej „Piast”, gdzie dopilnował m.in. pomyślnego zakończenia inwestycji mieszkaniowych przy ul. Słowackiego. 20 sierpnia 2018 roku uroczyście nadano mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Székesfehérvár na Węgrzech, gdzie od ponad 20 lat był zaangażowany w popularyzowanie wspólnych wątków historycznych polsko-węgierskich, jak i tych bardziej współczesnych, związanych ze współpracą samorządów opolskich z komitatem Fejér, z miastem Székesfehérvár. Wielka szkoda, że do dziś nie doczekaliśmy się nadania mu Honorowego Obywatelstwa Brzegu, dla którego zrobił przez lata swojej działalności tak wiele. 

Jego wielką pasją był również sport, w brzeskiej Stali na parkietach Ekstraklasy występowała jego kuzynka – Anna Wojewódka-Golda, a on sam był wiernym fanem drużyny.

Przez 16 lat, we współpracy z Kierownik Klubu Wojskowego 1. Brzeskiego Pułku Saperów Panią Janą Koronkiewicz, organizowali Wojewódzki Konkurs Poezji Patriotycznej i Religijnej im. ks. ppłk. Zbigniewa Stefaniaka pod hasłem „Fides et Patria”, czyli „Wiara i Ojczyzna”. Tu także brakuje jego obecności.

Pozostają wspomnienia, ale i pamięć, o którą postanowiło zadbać lokalne stowarzyszenie właśnie wspólnie z Panią Janą Koronkiewicz i brzeskim Garnizonem. 

26 października odbędzie się I Memoriał im. Janusza Wójcika

Stowarzyszenie Razem Dla Powiatu Brzeskiego postanowiło zadbać o to, aby pamięć po tak wyjątkowej osobie, jaką był śp.Janusz Ireneusz Wójcik nie przepadła. Tym samym zrodził się pomysł utworzenia Memoriału jego pamięci, a pierwsza edycja odbędzie się już 26 października br. 

Stowarzyszenie zwróciło się o współtworzenie tego pięknego wydarzenia do Kierownik Klubu Wojskowego 1. Brzeskiego Pułku Saperów Pani Jany Koronkiewicz i właśnie we współpracy pomiędzy tymi dwiema jednostkami zostanie zorganizowany I Memoriał im. Janusza Wójcika.

Będzie to Memoriał recytatorski, w którym młodzież szkolna z terenu powiatu brzeskiego, w dwóch kategoriach wiekowych - 5-8 Szkół Podstawowych i 1-4 Szkół Ponadpodstawowych, będzie rywalizowała recytując wiersze autorstwa właśnie Janusza Ireneusza Wójcika. 

Na ten moment dogrywane są szczegóły wydarzenia, ale już teraz powstało logo Memoriału, którego autorem jest Krzysztof Hulewski z firmy progressiv.pl. Logotyp można zobaczyć poniżej:

Naturalnie redakcja Głosu Powiatu obejmie patronat medialny nad tym wyjątkowym wydarzeniem i na bieżąco będziemy informować o jego szczegółach.