Aktualności

Pierwsze Kopickie spotkanie pałacowe [galeria]


W niedzielne południe w Kopicach odbyło się pierwsze „Kopickie spotkanie pałacowe”. Zostało ono zorganizowane z okazji 111 rocznicy śmierci Joanny Schaffgotsch. Była to jedna z nielicznych okazji w roku do obejrzenia pałacowych murów z bliska. Dla odwiedzających przygotowano wiele atrakcji związanych z „Pałacem na wodzie”, historią Górnego Śląska oraz dawnych właścicieli zabytkowej budowli. 

Otwarcie bram poprzedziła msza św. w kościele pw. Podwyższenia Krzyża. Po jej zakończeniu otwarte zostało mauzoleum i bramy pałacu. Każdy zainteresowany zobaczeniem pałacowych murów z bliska musiał na wstępie zakupić cegiełkę, z której dochód przeznaczony zostanie na renowację mauzoleum rodu Schaffgotsch. Wstęp dla najmłodszych był darmowy.

- Dla nas jest to szczególna okazja. Możemy pochwalić się tym wyjątkowym zabytkiem. Do Kopic zjechało wielu gości. Cieszę się, że mogę pomóc Maciejowi Mischokowi w organizacji imprezy. Mamy nadzieję, że w końcu coś zacznie się tutaj dziać. Czekamy na nowego właściciela – mówi Monika Kondysiak, przewodnicząca rady sołeckiej w Kopicach.

- Tego typu imprezy są bardzo potrzebne. Wcześniej byłam tu cztery razy i próbowałam wejść na teren pałacu, ale za każdym razem zatrzymałam się przy zamkniętej bramie. Dziś nie mogło mnie tutaj zabraknąć. To jest bardzo ważny zabytek dla regionu, bardzo niedoceniany i będący perłą, która powinna być bardziej promowania – dodaje Sabina, odwiedzająca z rodziną pałac w Kopicach.   

Pochodzimy z Orzegowa, który dawniej był własnością Karola Goduli, a potem rodu Schaffgotsch z Kopic. Mamy duży sentyment do historii. Maciej Mischok wskrzesił historię dawnych właścicieli Kopic czy też Orzegowa. Współpraca naszego towarzystwa z tutejszymi pasjonatami układa się dobrze. Staramy się być aktywni zarówno w Kopicach, jak i poza nimi, przypominając historię Karola Goduli czy Joanny Schaffgotsch –  dodaje Jerzy Kasperek, członek Towarzystwa Miłośników Orzegowa na Śląsku oraz założyciel grupy artystycznej „Czapla” w Orzegowie.

W trakcie Pierwszego Kopickiego spotkania pałacowego organizatorzy umożliwili zwiedzanie pałacu z przewodnikiem, przygotowali występy artystyczne i plener plastyczno-rysunkowy. Zorganizowali ponadto pokaz strojów ludowych i umożliwili zobaczenie zabytkowych samochodów. 

Organizatorzy chcą podziękować społeczności Kopic i Więcmierzyc za pomoc w organizacji tego wydarzenia. Zwiedzanie było możliwe dzięki obecnemu właścicielowi pałacu, chorzowskiej spółce Za­rmen.

Osoby zainteresowane sprawami związanymi z Pałacem w Kopicach zachęcamy do przeczytania artykułu pt. „Pałac w Kopicach najprawdopodobniej będzie miał nowego właściciela”.