Aktualności
Kultura

Pierwszy numer „Brzeskiego Rocznika Zamkowego”


Dyrekcja Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu poinformowała, że dostępny jest już pierwszy numer „Brzeskiego Rocznika Zamkowego”.

Miło nam poinformować Państwa o ukazaniu się pierwszego numeru „Brzeskiego Rocznika Zamkowego”. Ten naukowy periodyk jest owocem współpracy Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu oraz Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego. Powstał dzięki wsparciu finansowemu Marszałka Województwa Opolskiego.

Treść jego stanowią teksty autorstwa wybitnych i uznanych historyków, pracowników naukowych uczelni, doktorantów. Są to – w kolejności wyznaczonej spisem treści: Stanisław Sławomir Nicieja, Romuald Nowak, Izabela Kmak-Błaszczuk, Zbigniew Bereszyński, Andrzej Krzysztof Kunert, Mirosław Lenart, Dominik Marcinkowski, Mariusz Sawicki. Ten ostatni, prof. Mariusz Sawicki z Instytutu Historii Uniwersytetu Opolskiego, odegrał kluczową rolę jako redaktor naczelny naszego pisma.

Dominantą tematyczną „Brzeskiego Rocznika Zamkowego” jest historia Brzegu i ziemi brzeskiej, ta bliższa i ta dalsza, na przykład historia zamkowego muzeum przedwojenna i powojenna. Ale dominanta owa nie wyklucza ani w przyszłych numerach nie będzie wykluczać innych ciekawych tematów z zakresu szeroko pojętej historii, obejmującej wszelkie formy cywilizacyjnej i kulturowej aktywności człowieka. Sądzimy, że każdy, nawet najwybredniejszy czytelnik, znajdzie dla siebie w tej różnorodności coś wartego jego czasu i uwagi.

Radzi jesteśmy, że możemy przekazać Państwu pierwszy numer „Brzeskiego Rocznika Zamkowego”, który poszerza i wzbogaca ofertę naszego muzeum o działalność naukowo-wydawniczą. Publikacja będzie niebawem dostępna w formie elektronicznej za pośrednictwem strony internetowej Muzeum. Życzymy miłej lektury.

Reklama
107 views