Aktualności

Piknik rodzinny w Parku Wolności


W sobotę (14 sierpnia) w brzeskim Parku Wolności przy siedzibie Nadleśnictwa odbył się piknik rodzinny „Leśne zdrowie”. Został on zorganizowany wspólnymi siłami przez Nadleśnictwo Brzeg i Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło nr 2 w Brzegu przy pomocy Stowarzyszenie Razem dla Powiatu Brzeskiego.

Organizatorzy przygotowali bardzo ciekawą ofertę. Na rozpoczęcie imprezy Krzysztof Sułek poprowadził bardzo ciekawy wykład o podstawach zielarstwa. Można się było dowiedzieć jak korzystać z ziół ogólnie dostępnych w naszych lasach.

Wykład o życiu i roli pszczół oraz miodu w życiu człowieka przygotowali Ryszard Gadomski i Lukasz Słocki. Szybko przerodził się on w rozmowę, w której trakcie uczestnicy zadawali pytania, a prowadzący chętnie zdradzali sekrety z życia ula.

Przygotowano też prelekcję na temat udzielania pierwszej pomocy przy użyciu defibrylatora. Taki defibrylator znajduje się na bocznej ścianie budynku nadleśnictwa. Można też było przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy na fantomach, pod nadzorem ratowników medycznych. Przez cały czas trwania imprezy Ratownicy Medyczni udzielali porad i odpowiadali na pytania zadawane przez uczestników imprezy.

Przy stoisku Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Koło nr 2 w Brzegu można się było dowiedzieć czegoś o zdrowym stylu życia. Pod koniec imprezy członkowie koła przygotowali prelekcję o korzyściach wynikających z uprawiania ćwiczeń ruchowych. Zaproponowali uczestnikom zestaw ćwiczeń i trening Nordic-Walking.

Pracownicy nadleśnictwa przygotowali prelekcję na temat akcji „Zanocuj w lesie”. Dla przypomnienia akcja ta jest skierowana głównie do bushcraftowców i surviwalowców. Chętni do korzystania z uroków lasu mogli się dowiedzieć jak robić to mądrze, bezpiecznie i zgodnie z prawem. Szerzej o tej akcji pisaliśmy w Głosie Powiatu.

Bardzo dużym zainteresowaniem, szczególnie najmłodszych, cieszyło się stoisko warsztatowe „Dzikosztuka – naturalne medaliony”.  Na tym stoisku, pod okiem Eweliny Antonowicz zainteresowani mogli przygotować własnoręcznie oryginalną biżuterię przy użyciu naturalnych składników: gliny, kłosów zbóż, kwiatów, liści, łodyg i innych cudów natury. Początkowo w zajęciach tych uczestniczyli najmłodsi, z czasem pojawiło się w nich coraz więcej pań.

Założony przez organizatorów cel imprezy – życie w zgodzie z naturą i lasem z pewnością został osiągnięty, do tego przy dobrej zabawie. Wszystkie przygotowane przez organizatorów prelekcje, wykłady i warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem przybyłych, a dla najmłodszych uczestników imprezy nadleśnictwo przygotowało upominki. Czekamy na następny taki piknik