Aktualności
Gmina Skarbimierz
Powiat brzeski

Pilne! Nielegalne chemikalia w Skarbimierzu?


Dzisiaj (15.05.2020) około godziny 14.30 strażacy otrzymali zgłoszenie od policji dotyczące składowania na terenie jednego z zakładów na obszarze byłego lotniska w Skarbimierzu pojemników z niezidentyfikowanymi substancjami chemicznymi.

Do akcji zadysponowano 3 zastępy z JRG Brzeg. Jak nam powiedział Oficer Prasowy Komendy Powiatowej PSP w Brzegu st. kpt. mgr Jacek Nowakowski – w drodze jest również specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego, która zajmie się sprawdzeniem z jakimi chemikaliami mamy do czynienia.

Aktualizacja:

Na miejsce przybyła specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego z Wrocławia w poziomie gotowości C. Jest to najwyższy stopień gotowości w tego rodzaju grupach – powiedział nam oficer prasowy KP PSP w Brzegu – W tej chwili prowadzą działania w trzech kierunkach. Okazało się, że doszło do wycieku nieznanej substancji ze znajdujących się tam zbiorników. Zbiera się ona w zagłębieniu terenowym, więc stamtąd musi zostać wypompowana do szczelnych zbiorników. Kolejną kwestia jest fakt, że część tej substancji przedostała się do gleby, którą to trzeba będzie przerzucić na płyty betonowe aby zapobiec dalszemu skażaniu. W kolejnym etapie trzeba będzie zneutralizować skażoną glebę i zbadać substancję.

Jak nam powiedział w rozmowie telefonicznej wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit: dowiedziałem się, że w dniu dzisiejszym, do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska wpłynął anonim z informacją, że na terenie tego zakładu przechowywane są podejrzane substancje. Zakład ten od kilku lat zajmuje się przetwarzaniem opakowań z okolicznych firm. Teren ten jakiś czas temu został ogrodzony i niewiele widać, co tam się znajduje.

Na chwilę obecną nie wiadomo czy zakład posiadał odpowiednie pozwolenia do składowania tego typu odpadów.

Do sprawy będziemy wracać.

3216 views