Aktualności

Planszówki w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu


Od kilku lat zauważamy widoczny trend wzrostu popularności gier planszowych, a ich fanów wciąż przybywa. Czas wakacji to idealny moment, żeby po nie sięgnąć i miło spędzić czas, zacieśniając przez grę więzi z rodziną i przyjaciółmi.

Towarzyskie, przygodowe, karciane, strategiczne, a może edukacyjne – tym razem kilka słów o planszówkach znajdujących się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu.

Najstarsza plansza do gier to ta rysowana patykiem na ziemi. Pionkami były wówczas kamienie, małe owoce, muszelki czy orzechy. Granie w gry planszowe to jedna z najstarszych form rozrywki.

Nic tak nie integruje ludzi i nie przełamuje lodów, jak wciągająca gra planszowa. Dobre planszówki rozwijają spryt, błyskotliwość i umiejętności logicznego myślenia.  Nie tylko umilają one czas, ale mogą też pełnić funkcję edukacyjną i rozwijać wyobraźnię. Planszówki dają radość i pozwalają walczyć ze stresem, na chwilę możemy zagubić się w ich fantastycznym świecie i odkryć nową rzeczywistość. Bez wątpienia granie przyczynia się do wzmacniania więzi społecznych oraz pomaga wspierać prawidłowy rozwój u dzieci. Podczas gry mózg cały czas pracuje, gracz musi ciągle myśleć i planować dalsze działania. Gry planszowe kształtują umiejętność pracy w zespole oraz uczą znoszenia porażek i cieszenia się z wygranej. Dzięki graniu w planszówki uczymy się rozwiązywać problemy i myśleć strategicznie, a także przewidywać ruchy przeciwnika. Największą zaletą gier planszowych jest jednak ich uniwersalność, każdy gracz znajdzie odpowiednią dla siebie pozycję i z jej pomocą zabije nudę i umili swój czas.

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Brzegu chętni mogą znaleźć ponad 250 gier planszowych z różnych kategorii. Do najpopularniejszych z nich należą:

- Gra o tron
- Taboo
- Ego
- Hobbit. Pustkowie Smauga
- 5 Sekund
- Dixit
- Ubongo
- Dobble
- Pucio

Jakie są zasady wypożyczania gier w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Księcia Ludwika I Brzegu?

Gry wypożyczane są w Mediatece, w budynku głównym biblioteki, przy ul. Jana Pawła II 5.

Ze znajdujących się w bibliotecznych zbiorach gier można korzystać na miejscu lub wypożyczać je do domów. Aby wypożyczyć grę, należy być czytelnikiem MBP w Brzegu. Gry planszowe wypożyczane są za zwrotną, pięćdziesięciozłotową kaucją na okres 30 dni z możliwością prolongaty (obecnie trwa promocja – dwie gry w cenie jednej). Posiadacze Opolskiej Karty Rodziny i Seniora oraz Karty Dużej Rodziny są zwolnieni z konieczności uiszczenia kaucji za wypożyczenie.

Zapraszamy z przyjaciółmi i rodziną do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Księcia Ludwika I w Brzegu. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Księcia Ludwika I w Brzegu
ul. Jana Pawła II 5
tel. 77 416 99 88
e-mail: mbpwypozyczalnia@brzeg.pl