Aktualności
Kultura

Plener fotograficzny w Bohuminie


W sobotę (24.07) Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Grodkowie we współpracy z Foto Klubem działającym przy Ośrodku Kultury i Rekreacji współorganizowała plener fotograficzny w Bohuminie – mieście partnerskim Grodkowa. Wydarzenie było częścią projektu realizowanego w ramach Euroregionu Pradziad, a konkretnie zadania pn. „Polsko-czeskie spacery. Zwiedzanie Grodkowa i Bohumina“. 

W trakcie wyjazdu do Bohumina mieszkańcy Grodkowa mieli okazję spotkać się z członkami koła Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego (cz. Polský kulturně-osvětový svaz) działającego w Bohuminie (Kraj morawsko-śląski, cz. Moravskoslezský kraj). Była to również okazja do zwiedzenia tej miejscowość i poznania jej historii, a także do polsko-czeskiej integracji. 

- We wrześniu chcemy zaprosić mieszkańców Bohumina do Grodkowa. Mamy w planach kilka atrakcji. Jedną z nich będzie gra miejska związana z zabytkami miasta. Goście z Czech będą zwiedzali Grodków ze specjalną mapką przygotowaną w języku polskim i czeskim. W tym dniu odbędzie się również otwarcie wystawy fotograficznej „Bohumin oczami Grodkowian” i prezentacja pozostałych produktów związanych z realizacją projektu – wyjaśnia dyrektor MiGBP w Grodkowie, Anna Wołk Łaniewska.

- Zrealizowaliśmy plener fotograficzny wspólnie z Foto Klubem działającym przy OKiR w Grodkowie. Po wyjeździe przeprowadzona zostanie selekcja zdjęć, która pozwoli na przygotowanie wystawy fotograficznej „Bohumin oczami Grodkowian”. Zostanie ona zaprezentowana w Grodkowie we wrześniu, a w październiku pojawi się w Bohuminie. W ramach projektu powstaną również pocztówki i kolorowanki związane z Grodkowem i Bohuminem – dodaje Marta Stopikowska z MiGBP w Grodkowie.

Projekt jest realizowany w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Pradziad INTERREG V-A Republika Czeska-Polska. Pozyskane środki pochodzą ze Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pradziad. Jego realizacja będzie trwała od lipca do grudnia tego roku. Koszt jego realizacji wynosi około 10 000 euro.

Współpraca Grodkowa i Bohumina sięga lat 70. XX wieku. Towarzystwo Miłośników Ziemi Grodkowskiej nawiązało wówczas współpracę z kołem Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Skrzeczoniu (obecnie jedna z dzielnic Bohumina). PZKO to organizacja społeczna w Czechach mająca na celu, razem z Kongresem Polaków, reprezentować mniejszość polską w państwie czeskim.