Aktualności
Grodków
Powiat brzeski

Po 20 latach doczekają się modernizacji drogi. Wspólna inicjatywa aż trzech samorządów


O problemach komunikacyjnych mieszkańców Żarowa, małego sołectwa w gminie Grodków mówi się o blisko dwóch dekad. Jedyna droga dojazdowa ma dwóch zarządców, którzy od dłuższego czasu nie mogli dojść do porozumienia na temat remontu. 

Teraz jednak wszystko może się zmienić. Jak informuje na swojej stronie internetowej Starostwo Powiatowe w Brzegu, do realizacji tego zadania udało się namówić nyskie starostwo i Grodków.

Administracyjna przynależność traktu od 20 lat stanowiła ogromny problem. Dla nyskiego starostwa droga nie była priorytetem, bo nie stanowiła dojazdu do żadnej miejscowości, a wyłącznie do pól okolicznych rolników. Powiat Brzeski ze względu na trudną sytuację finansową od wielu lat też nie był w stanie zmodernizować swojego odcinka. Wczorajsze spotkanie w Nysie rozwiało wszelkie wątpliwości – mieszkańcy Żarowa doczekają się remontu.

Wspólnie ze starostą nyskim oraz burmistrzem Grodkowa ustaliliśmy, że najwyższa pora na modernizację tego trzykilometrowego odcinka. Najpierw oszacujemy wstępny kosztorys, a następnie złożymy w przyszłym roku wniosek o wsparcie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Jeśli otrzymamy dotację, wówczas zrealizujemy to zadanie w 2022 roku – tłumaczy starosta brzeski Jacek Monkiewicz.

Dodajmy, że droga dojazdowa do Żarowa ma nawierzchnię gruntową. Opady deszczu oraz ciężkie maszyny rolnicze wielokrotnie doprowadzały do jej zniszczenia. Według samorządowych planów droga ma zyskać nową podbudowę i nawierzchnię asfaltową na całej długości. Inwestycja może kosztować około miliona złotych.

Reklama
313 views