Aktualności

Podczas spisu powszechnego ludności, uważaj na fałszywych rachmistrzów!


Od 1 kwietnia rusza powszechny spis ludności i mieszkań. W tym czasie, rachmistrzowie w ramach zleconych im obowiązków będą pukać do naszych drzwi. Aby mieć pewność, że odwiedza nas funkcjonariusz publiczny, musimy wiedzieć, jak zweryfikować jego tożsamość. Pamiętaj!!! W żadnym wypadku nie podawaj informacji dotyczących dochodów, stanu konta czy nazwy banku. Rachmistrz nie będzie też pytał o numer dowodu osobistego.

1 kwietnia w Polsce rozpocznie się Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. Jego podstawową formą będzie samospis internetowy przeprowadzony za pośrednictwem aplikacji dostępnej na stronie internetowej GUS. Metodą uzupełniającą będzie wywiad telefoniczny przeprowadzony przez rachmistrza telefonicznego. Dopiero w ostateczności do naszych drzwi zapuka rachmistrz terenowy.

Taki spis w miejscu zamieszkania odbywać się będzie wyłącznie za obopólną zgodą mieszkańca i rachmistrza. Podyktowane jest to potrzebą minimalizacji ryzyka związanego z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Spis metodą bezpośrednią skierowany będzie głównie do osób starszych, które na co dzień nie korzystają z internetu.

To z kolei może spowodować pojawienie się osób, które podszywając się pod rachmistrza, będą chciały okraść seniorów z oszczędności ich życia. W spisie nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, zgromadzonych oszczędności, nazwy banku, w którym przechowujemy pieniądze. Rachmistrz nie żąda dowodu osobistego i nie pyta o jego numer. Jeśli takie pytania padną, możemy mieć pewność, że mamy do czynienia z oszustem.

Rachmistrz terenowy wyposażony będzie w identyfikator i urządzenie mobilne. W razie wątpliwości, jego tożsamość będzie można potwierdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 27 999 99. Jeśli mamy jakiekolwiek obawy, rozmowę z rachmistrzem możemy przeprowadzić nie wpuszczając go do mieszkania. W razie podejrzeń co do osoby rachmistrza powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z oficerem dyżurnym policji, dzwoniąc na alarmowy numer 112.

KPP Brzeg