Brzeg
Sport

Podsumowanie rundy jesiennej okiem koordynatora Akademii Piłkarskiej Stali Brzeg


O działalność szkółki i o kilku innych kwestiach opowiedział Damian Dziura – koordynator ds. sportowych

AP: – Na początek proszę przypomnieć główne cele i założenia akademii.
DD. – Naszym celem jest wychowanie zawodników według naszego modelu gry.
Chcemy, żeby w przyszłości zasilili pierwszy zespół. Oczywiście dążymy do tego żeby wyszkolić zawodników na poziomie centralnym oraz międzynarodowym.

– Jak ocenia Pan rozwój akademii z roku na roku? Na jakim etapie rozwoju znajduje się akademia?
Jestem w klubie od 7 lat. Gdy rozpoczynałem pracę sam musiałem zadbać
o sprzęt dla swojej grupy oraz miejsce na boisku. Obecnie trenerzy nie musza się martwić o takie rzeczy. Mają komfortowe warunki do pracy. Chcemy żeby standard pracy z roku na rok się polepszał. Przez ostatnie 3 lata staraliśmy się dobrać odpowiednią kadrę szkoleniową, poprawiliśmy funkcjonowanie klubu pod względem organizacyjnym i sportowym. Obecnie pracujemy nad poprawą szkolenia i modelem gry oraz poprawą wizerunku klubu. Zdajemy sobie sprawę, że wielu ludzi nie jest przekonanych do naszej pracy, lecz my staramy się stworzyć odpowiednie warunki dla zawodników, którzy chcą się rozwijać i w przyszłości zostać piłkarzami.

– Ilu trenerów i zawodników współpracuje z akademią? Od jakiego rocznika można zacząć treningi ? Do jakiego wieku akademia szkoli ?
Od obecnego sezonu Struktura klubu została podzielona na 3 grupy szkoleniowe.

W Pionie Głównym czyli w piłce 11-osobową posiadamy 4 grupy treningowe, które występują w najwyższej Lidze Opolskiej. Bardzo chcielibyśmy powalczyć o CLJ, jednak na obecną chwilę Odra Opole jest poza naszym zasięgiem. Wynika to z zaniedbań z poprzednich lat w najstarszych grupach ponieważ mamy bardzo wąską kadrę w juniorach i przed sezonem większość chłopców została przesunięta do starszych roczników. Pomimo przesunięć i słabszych wyników wierzymy, że przesunięcia wpłyną bardzo pozytywnie na rozwój indywidualny zawodników.

W Pionie Podstawowym (piłka 9-7 osobowa) posiadamy 5 grup szkoleniowych. Trzy z nich występuje w rozgrywkach OPZN i radzą sobie bardzo dobrze.  Pozostałe dwie rozgrywają bardzo dużą ilość gier kontrolnych, biorą udział w turniejach ogólnopolskich oraz w turniejach Bawi Nas Piłka (OPZN) prezentując wysoki poziom sportowy.

W Pionie Dziecięcym najmłodszym rocznikiem jest grupa 2014/2015, w której  obecnie zatrudnionych jest 3 trenerów, którzy czuwają nad rozwojem, zaszczepieniem pasji do piłki nożnej oraz przywiązaniem do barw klubowych.

Roczniki 2011, 2012 i 2013 również stanowią bardzo silną grupę, która w rywalizacji z innymi drużynami w województwie i po za nim świetnie się prezentuje.

– Jak idzie certyfikacja ? Czy jesteś w stanie otrzymać brązową gwiazdkę, co dzięki temu zyskamy?
– Zostaliśmy zaproszeni w lutym przez PZPN, do pilotażowego programu gdzie zapoznaliśmy się ze wszystkimi wytycznymi. Chcieliśmy złożyć certyfikat na gwiazdkę srebrną lecz po długich rozmowach zmieniliśmy ją na brąz. Program niesie dużo wyzwań oraz obowiązków, na które jesteśmy przygotowani lecz niesie też ze sobą dużo niewiadomych, dlatego woleliśmy na spokojnie zapoznać się przez najbliższy sezon, z wymaganiami stawianymi przez PZPN i po spełnieniu wszystkich wymogów spróbować swoich sił w walce o wyższą gwiazdkę.

Dla nas na pewno największym zyskiem są finanse z Ministerstwa, które możemy przeznaczyć na zatrudnienie trenerów lub podwyższenie ich kwalifikacji. Dzięki temu możemy  klubowe finanse przeznaczyć na inne cele – jak choćby na poprawę infrastruktury na stadionie lub zakupić niezbędny sprzęt dla naszych zawodników. Oczywiście zyskujemy prestiż i stajemy się dobrym ośrodkiem szkolenia na mapie Polski.

Rodzice dzięki certyfikacji będą mieli pewność, że spełniamy wymogi PZPN i że szkolimy na odpowiednim poziomie zapewniając ich pociechom odpowiedni rozwój.

– Z jakimi problemami boryka się akademia?
– Tak jak wspomniałem wcześniej, największym problemem jest mała ilość zawodników w juniorach przez co młodszych zawodników musieliśmy szybciej przesunąć do wyższych kategorii. Jeśli chodzi o warunki pracy to baza treningowa w okresie zimowym sprawia nam sporo kłopotów ponieważ dysponujemy wtedy tylko jednym oświetlonym boiskiem, które już jest bardzo mocno wyeksploatowane i mamy nadzieję, że przyszłym roku Miasto zagospodaruje w budżecie środki na wymianę sztucznej trawy. Z całą pewnością oświetlenie boiska trawiastego oraz utworzenie dodatkowego boiska ułatwiłoby nam pracę.

– W jaki sposób koordynatorzy akademii dbają o rozwój i na czym polegają ich zadania?
– W klubie zajmuję się sprawami organizacyjnymi i koordynowaniem piłki dziecięcej. Szymon Kuriata odpowiada za sprawy szkoleniowe i piłkę 11 i 9 –osobową. Na początku każdego miesiąca zapoznajemy kadrę z tematami zajęć na najbliższy miesiąc i omawiamy poprzedni miesiąc- co udało się zrealizować i gdzie jest największy deficyt. Trenerzy przedstawiają miesięczny raport z monitoringu zawodników i omawiamy ich dalszy rozwój. Na spotkaniach roboczych rozmawiamy o przeprowadzonych jednostkach treningowych, omawiamy poszczególne mecze, rozmawiamy, wyciągamy wnioski co należy zmienić lub poprawić. Staramy się poprawić wszelkie sprawy gdzie mamy deficyt oraz poszerzać naszą działalność o nowe obszary, lecz potrzebujemy na to czasu.

– Z czego wynikają częste zmiany trenerów w grupach
– Trenerzy pracują z grupą maksymalnie przez 2 lata i przekazują grupę kolejnemu trenerowi. Jesteśmy zdania, że nowy trener to nowy bodziec dla chłopaków i zawsze ma inne spostrzeżenia i stawia im nowe wyzwania. Świetnym przykładem jest Dawid Gromnicki, który w orlikach grał na skrzydle, w młodzikach był środkowym obrońcą, a od 2 lat jest … bramkarzem. Ostatnie zmiany wynikały z objęciem przez nas juniorów i juniorów młodszych oraz rezygnacją kilku trenerów z pracy w naszym klubie. Obecnie skład kadry szkoleniowej jest bardzo stabilny i jesteśmy bardzo zadowoleni z pracy trenerów. W przyszłym sezonie przewidujemy tylko 2 zamiany trenerów w grupach.

– Proszę wymienić sukcesy akademii, wychowanków akademii oraz ocenić kiedy możemy spodziewać się wychowanków w drużynie seniorów lub wyższej klasie rozgrywkowej niż 3 liga?
– Od czasu powstania akademii odeszło kilku ciekawych zawodników. Miłosz Jaskuła (obecnie FC Wrocław) przebywał na testach we Włoszech i Niemczech (ostatnio VFB Stuttgart), Adrian Ferkaluk (były zawodnik MKS Oława) występuje w  Miedzi Legnica, Krzysiek Duliniec (Odra Opole), Filip Kędra (Śląsk Wrocław) w tym sezonie wybrali inne kluby. Liczymy, że dzięki przenosinom wskoczą na wyższy poziom sportowy i będą stanowić o sile swoich nowych zespołów. W naszym klubie staramy się stworzyć jak najlepsze warunki do rozwoju, a chłopcy dzięki swojej ciężkiej pracy są dostrzegani przez sztab pierwszego zespołu. Trenerzy pierwszego zespołu są obecni na meczach grup młodzieżowych i obserwują naszych zawodników. W ubiegłym sezonie sztab zaprosił Filipa Kamińskiego (rocznik 2003), Dawida Mozoła (2004) oraz Michał Kaczmara (2004) na trening z pierwszą drużyną. Obecnie Bartosz Łukawiecki (2002) i Aleksander Firek (2003) trenują systematycznie z pierwszym zespołem. Myślę, że w tym sezonie również któryś z chłopaków dołączy do pierwszego zespołu.

W młodszych kategoriach chłopcy stale powoływani są do kadr wojewódzkich, a w lecie Filip Herman (2007) uczestniczył w zgrupowaniu Letniej Akademii Młodych Orłów co jest dla nas dużym wyróżnieniem. W minionym tygodniu trzech zawodników przebywało na testach w Akademii Legii Warszawa i zebrali pozytywne opinie. Pod koniec roku ponownie wezmą udział w treningach testowych w stolicy, część chłopców wysyłamy do Rakowa Częstochowa czyli do Akademii, w których naszym zdaniem szkolą najlepiej w Polsce. Jeśli chłopcy załapią się do tych klubów będzie to sygnał dla nas, że szkolimy na dobrym poziomie.

203 views