Aktualności
Kultura

Podsumowanie wakacyjnej akcji „Książkowojaże”


Koniec września to czas na podsumowanie wakacyjnej akcji zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Księcia Ludwika I w Brzegu, „KSIĄŻKOWOJAŻE”. Głównym pomysłodawcą działań był portal „Lustro Biblioteki”. Podobne, angażujące czytelników akcje organizowały w poprzednich latach inne biblioteki w całej Polsce. Przypomnijmy, że w ramach „KSIĄŻKOWOJAŻY” bibliotekarze zachęcali czytelników i mieszkańców miasta do wysyłania na adres biblioteki pocztówek z urlopów czy wakacyjnych wypraw. Działania te miały na celu zintegrowanie lokalnej społeczności, a także reaktywowanie dawnego zwyczaju wysyłania pozdrowień z wakacyjnych wycieczek. Akcja trwała od czerwca do końca września. Wystarczyło przygotować i wysłać zakupioną bądź zrobioną samodzielnie kartkę pocztową na adres Biblioteki Centralnej lub oznaczyć facebookowy profil biblioteki na swoim wakacyjnym zdjęciu. Pracownicy biblioteki zachęcali do tego, by w tworzenie pozdrowień i widokówek angażować całe rodziny i grupy przyjaciół, a także dzielić się przeczytanymi na wyjazdach tytułami książek.

Ku radości bibliotekarzy akcja spotkała się z dużym zainteresowaniem ze strony czytelników i mieszkańców miasta. Do biblioteki przysłano ponad 60 wakacyjnych widokówek z całego świata. Znaczną część z nich stanowiły pozdrowienia znad Bałtyku czy polskich gór, ale wielu uczestników akcji przesyłało też pocztówki z dużych polskich miast, takich jak Kraków, Warszawa czy Łódź. Nie zabrakło także pozdrowień z województwa opolskiego – Opola, Krasiejowa, Głuchołaz, a nawet Brzegu. W dobie trwającej obecnie pandemii sporym zaskoczeniem okazała się duża ilość kartek z zagranicy. Wśród nich znaleźć można pozdrowienia od czytelników spędzających urlop na Sycylii, w Rzymie czy Atenach. Brzeskich bibliotekarzy bardzo ucieszyły widokówki nadesłane z innych bibliotek, m.in.: z Łeby i Ustrzyk Dolnych. Na szczególne wyróżnienie zasługuje kartka wykonana haftem krzyżykowym przez jedną ze stałych czytelniczek biblioteki, panią Małgorzatę. Praca przedstawia wrocławski Ratusz i utrzymana jest w kolorach sepii.

Nadesłane pocztówki będzie można zobaczyć w formie wystawy w budynku Biblioteki Centralnej przy ul. Jana Pawła II 5 już od 1 października 2021.  Znajdą się one także na facebookowym profilu biblioteki oraz na jej stronie internetowej.

Miejska Biblioteka Publiczna
im. Księcia Ludwika I w Brzegu
ul. Jana Pawła II 5
tel. 77 416 99 88
e-mail: mbpwypozyczalnia@brzeg.pl

Godziny otwarcia od września do czerwca:
Poniedziałek – 8.00-19.00
Wtorek – 8.00-19.00
Środa – 8.00-19.00
Czwartek – 8.00-19.00
Piątek – 8.00-19.00
Sobota – 8.00-14.00
Niedziela – NIECZYNNE