112
Aktualności

Podsumowano działania w ramach akcji „Bezpieczny powiat brzeski”


Podczas działań „Bezpieczny powiat brzeski” jednym z głównych zadań funkcjonariuszy było zapobieganie i ujawnianie agresywnych oraz niebezpiecznych zachowań na drodze. Oprócz funkcjonariuszy wyposażonych w oznakowane i nieoznakowane radiowozy, w działania włączony został policyjny dron. Dzięki niemu policjanci mogli obserwować zachowania kierowców nie tylko z drogi, ale również z powietrza.

Funkcjonariusze z Brzegu i jednostek sąsiadujących zwracali szczególną uwagę na prędkość, z jaką poruszają się kierowcy. Kontrolowali także ich trzeźwość i stan techniczny samochodów. Każda kontrola drogowa wiązała się również ze sprawdzeniem, czy jadący używają pasów bezpieczeństwa, a dzieci są przewożone w fotelikach. Nie było taryfy ulgowej dla kierowców, którzy nieprawidłowo wykonywali manewr wyprzedzania i zmiany pasa ruchu lub korzystali z telefonów komórkowych podczas kierowania.

Policjanci swoją uwagę skupili na drodze krajowej nr 39 i 94, a także drogach wojewódzkich, na których natężenie ruchu również jest spore. Analiza bezpieczeństwa pokazuje, że na tych odcinkach dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń. Dzięki wykorzystaniu policyjnego drona  (z Komendy Miejskiej Policji w Opolu) mundurowi monitorowali miejsca, gdzie trudno wykorzystać radiowóz. W ciągu kilku godzin dron zarejestrował 14 niebezpiecznych i rażących naruszeń przepisów ruchu drogowego wśród kierowców. Kilku z nich nie zastosowało się do znaku „STOP” lub wyprzedzało na „podwójnej ciągłej”. 

Łącznie policjanci przeprowadzili blisko 80 kontroli pojazdów i nałożyli ponad 50 mandatów karnych. Ujawnione wykroczenia wiązały się głównie z nieprzestrzeganiem limitów prędkości (ponad 40 mandatów). Pozostałe wykroczenia dotyczyły nieprawidłowego wyprzedania, zmiany pasa ruchu i niestosowania pasów bezpieczeństwa.