Aktualności

Podsumowujemy rok 2021


Za nami rok 2021. Pierwsze dni stycznia to dobry czas na podsumowania. Właśnie dlatego postanowiliśmy przygotować zestawienie artykułów, które w minionych 365 dniach wzbudzały największe emocje wśród naszych czytelników (czyli uzyskały najwięcej reakcji na naszym Facebooku). Pod uwagę nie braliśmy wypadków, zaginięć, ogłoszeń, życzeń i innych tego typu informacji. Poznajmy zatem 10 najbardziej emocjonujących wiadomości ubiegłego roku opublikowanych przez Głos Powiatu.

Miejsce 10 (64 reakcje)
Natalia Bajor rozpoczyna zmagania na IO w Tokio (01.08)

Zestawienie zaczynamy od brzeskiej sportsmenki, na którą zawsze możemy liczyć. Aby wymienić wszystkie sukcesy Natalii Bajor, musielibyśmy wydać dodatkowy numer gazety. W minionym roku nasza tenisistka stołowa wyruszyła do Japonii, aby walczyć o medale na Igrzyskach Olimpijskich. Niestety tym razem rywalki okazały się zbyt silne. Nie zmienia to w niczym faktu, że Natalka dała nam ogromne emocje i dumę z tego, że mamy w naszym mieście tak wspaniałą zawodniczkę.

Miejsce 9 (74 reakcje)
W Brzegu odbyła się manifestacja zwolenników pozostania Polski w Unii Europejskiej (11.10)

W październiku na terenie całego kraju odbyły się manifestacje pod hasłem „Zostajemy w Unii”. Była to reakcja obywateli na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że niektóre przepisy Traktatu o Unii Europejskiej nie są zgodne z polską Konstytucją. W Brzegu kilkadziesiąt osób manifestowało pod BCK, a następnie przemaszerowało ulicami miasta.

Miejsce 8 (79 reakcji)
Niespodziewani goście w Hotelu Browar Brzeg (04.03)

Początek marca to dalszy ciąg twardego lockdownu. Różnego rodzaju obostrzenia miały oczywiście na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa. Trudno jednak było nie zauważyć, że część z nich mało miała wspólnego z logiką. Nastroje w społeczeństwie były napięte. Część restauratorów postanowiła złamać przepisy i otworzyć swoje lokale. Tych, którzy zdecydowali się na taki krok, natychmiast odwiedzała policja. Trzeba jednak przyznać, że brzeskie służby wykazały się w tym przypadku dużą kulturą i opanowaniem.

Miejsce 7 (82 reakcje)
Sukcesy brzeskiej gitarzystki na arenach międzynarodowych (02.06)

O Oliwii Lis w ubiegłym roku usłyszeliśmy kilkukrotnie. Nasza gitarzystka jest obdarzona ogromnym talentem, który potrafi w dodatku doskonale wykorzystać. Tysiące godzin ciężkie pracy dają wymierne efekty. Oliwia wygrała międzynarodowy konkurs PRAGuitarra Clasica, który odbywał się w Czechach, zdobyła drugie miejsce podczas 15 edycji Montenegro International Guitar Competition w Czarnogórze, stanęła też na podium konkursu Visegrad Guitar Competition odbywającego się na Słowacji. Jeśli w wieku 18 lat odnosi się takie sukcesy, to co będzie dalej!?

Miejsce 6 (84 reakcje)
Brzeżanin zwycięzcą XLVII Ogólnopolskiej Olimpiady Historycznej (14.04)

Ze świata muzyki przenosimy się płynnie do świata wiedzy z zakresu historii. Brzeżanin Michał Łazarczyk, na co dzień uczeń III Liceum Ogólnokształcącego w Opolu, a wcześniej wychowanek Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu, nie pozostawił żadnych złudzeń, kto zna się na historii najlepiej. Michał nie tylko wygrał ogólnopolską olimpiadę, pokonując 1000 uczestników z całego kraju, ale uzyskał przy tym w 3-etapowym finale maksymalną liczbę punktów.

Miejsce 5 (87 reakcji)
Kulturysta z Brzegu na Mistrzostwach Świata (05.11)

Człowiek posiadający pasję to człowiek szczęśliwy. Grzegorza Drozda, który poświęcił swoje życie kulturystyce, niewątpliwie można nazwać pasjonatem z krwi i kości. Brzeżanin reprezentujący na co dzień klub LZS KS Pogorzela ma na swoim koncie wiele sukcesów. W minionym roku już po raz trzeci wziął udział w Mistrzostwach Świata w Kulturystyce, które tym razem odbywały się w Hiszpanii. Pan Grzegorz, mimo szóstego krzyżyka na karku, pozostaje w znakomitej kondycji, stanowiąc inspirację i wzór do naśladowania dla młodszych sportowców.

Miejsce 3 ex aequo (93 reakcje)
Brzescy futsaliści coraz bliżej ekstraklasy. Trwa poszukiwanie sponsorów (26.07)

Koniec futsalowego sezonu 2020/21 był niezwykle emocjonujący. Ekipa Fit-Morning Gredar Brzeg do ostatniej kolejki walczyła dzielnie o pozostanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Niestety przeciwnicy okazali się dosłownie o włos lepsi. Brzeska drużyna musiała się pogodzić z porażką, ale nieoczekiwanie pojawiło się światełko w tunelu. Z rozgrywek, ze względu na trudną sytuację finansową, wycofał się Orzeł Jelcz-Laskowice. Fit-Morning mógł zatem wrócić do Ekstraklasy, ale potrzebne było wsparcie sponsorów. Dziś wiemy już, że walka o środki niezbędne do pozostania w najwyższej klasie rozgrywek zakończyła się sukcesem. Dzięki temu w dalszym ciągu możemy emocjonować się meczami przeciwko najlepszym drużynom w Polsce.

Miejsce 3 ex aequo (93 reakcje)
Po ulewie pod wiaduktami w Brzegu tradycyjnie mnóstwo wody (22.08)

Benjamin Franklin powiedział, że „na tym świecie pewne są tylko śmierć i podatki”. My dodajemy do tego zestawienia jeszcze jeden punkt. Pewne jest, że po każdym większym deszczu pod wiaduktami w Brzegu pojawią się wielkie jeziora. Mijają lata, zmieniają się burmistrzowie, starostowie, marszałkowie, radni, a sytuacja nie ulega zmianie. Gdyby można było postawić pieniądze na to, że w 2300 roku Brzeg dalej będzie pływał po każdym większym deszczu, nie wahalibyśmy się ani sekundy.

Miejsce 2 (185 reakcji)
4F nareszcie w Brzegu: wielkie otwarcie (24.04)

Brzeski rynek to miejsce unikalne w skali całego kraju. Atrakcyjna, bardzo duża przestrzeń otaczająca przepiękny, renesansowy ratusz, od lat jest martwa. Mieszkańcy nawet nie spostrzegli, gdy rolę centrum miasta przejął znajdujący się przy Brzeskim Centrum Kultury pl. Polonii Amerykańskiej. Może właśnie dlatego każda nowa inicjatywa, jaka ma miejsce w rynku, sprawia, że brzeżanie przyglądają się jej z wielkim zainteresowaniem. Wielkie otwarcie sklepu znanej marki 4F przyciągnęło tłumy. Mamy nadzieję, że jest to znak zwiastujący początek odradzania się tej przestrzeni.

Miejsce 1 (471 reakcji)
Restauracja w Brzegu otwiera się mimo zakazu (01.03)

Nie ma co się oszukiwać. Głównym tematem przewijającym się przez cały 2021 rok była w dalszym ciągu pandemia koronawirusa. Pierwsze miesiące mijały pod znakiem lockdownu, który w szczególnie dotkliwy sposób uderzył w kilka branż, w tym branżę hotelarską i gastronomiczną. Zamknięte lokale jeszcze bardziej pogłębiały depresyjną atmosferę panującą w kraju. Informacja o tym, że właściciele Hotelu Browar Brzeg zdecydowali się mimo obostrzeń otworzyć swoją restaurację, lotem błyskawicy obiegła całe miasto. Brzeżanie tłumnie ruszyli do lokalu. Nie zabrakło też gości w mundurach, o czym pisaliśmy wcześniej.

Dziękujemy wszystkim czytelnikom Głosu Powiatu i internautom odwiedzającym naszą stronę internetową oraz Facebooka. Przed nami rok 2022, który z pewnością przyniesie wiele emocjonujących wydarzeń. Bądźcie z nami – będziemy informować Was o nich na bieżąco.