112
Aktualności

Policja apeluje o ostrożność na drogach


Jesień to czas, kiedy warunki atmosferyczne na drodze mogą zmieniać się bardzo gwałtownie. Oślepiające słońce szybko może zostać zastąpione przez opady deszczu oraz mgłę. Zmniejszona przejrzystość powietrza oraz śliska nawierzchnia jezdni znacznie utrudniają warunki na drogach, nie tylko dla kierujących pojazdami, ale również pieszych. Apelujemy o rozsądek i przestrzeganie przepisów prawa na drodze.

Tylko wczoraj w naszym mieście doszło do pięciu zdarzeń drogowych. W pierwszym przypadku, w centrum miasta tuż przed godziną 10:00, 71-letni kierowca nissana nie ustąpił pierwszeństwa 60-letniej kobiecie, która kierowała oplem. Kilka minut później na ul. Chrobrego 69-letni kierowca bmw podczas włączania się do ruchu nie ustąpił pierwszeństwa kierowcy mercedesa i doprowadził do zderzenia się pojazdów. Popołudniu z kolei doszło do potrącenia rowerzysty na przejeździe dla jednośladów. W opisanych, jak i w pozostałych zdarzeniach na szczęście nikt nie odniósł poważnych obrażeń. Apelujemy jednak, aby nawet takich zdarzeń było jak najmniej. Tak będzie, jeżeli każdy z nas zachowa szczególną ostrożność i za kierownicę będzie wsiadał tylko i wyłącznie wypoczętym, skoncentrowanym i trzeźwym.

Kierowco – pamiętaj, że przed rozpoczęciem jazdy warto dokładnie sprawdzić pojazd. Odpowiedni stan opon znacznie zwiększy przyczepność samochodu do podłoża oraz skróci czas hamowania. Istotna jest również sprawność wycieraczek oraz poziomu płynu do spryskiwaczy. Czysta szyba czołowa zwiększy pole widzenia i pozwoli na szybszą reakcję kierowcy w sytuacji zagrożenia na drodze. Nie bez znaczenia jest również właściwe oświetlenie pojazdu.

Należy podkreślić, że dopuszczalna prędkość na drodze nie jest gwarancją bezpiecznej jazdy. Warto pamiętać, by podczas opadów deszczu nie wykonywać gwałtownych manewrów, ponieważ zwiększa to możliwość wpadnięcia w poślizg, Prędkość pojazdu należy dostosować do warunków panujących na drodze oraz natężenia ruchu. Warto również zachować bezpieczną odległość od pojazdu poprzedzającego. Za kierownicę pojazdu zawsze należy wsiadać trzeźwym i wypoczętym.

Poruszając się po drodze pieszo, należy pamiętać o elementach odblaskowych, które powinny znajdować się w widocznym miejscu. Widząc z daleka świecący punkt, kierowca ma więcej czasu na reakcję, a zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie, a nawet życie pieszego. Co prawda przepisy nakładają na pieszych obowiązek używania elementów odblaskowych po zmroku i poza terenem zabudowanym, jednak warto z nich korzystać również w terenie zabudowanym.