112
Aktualności

Policja apeluje o przestrzeganie nakazów i zakazów służb sanitarnych


Liczba zachorowań na koronawirusa nie maleje. Niestety stale utrzymuje się też wysoki poziom zgonów z powodu SARS-CoV2. Dlatego bądźmy odpowiedzialni, stosujmy się do zaleceń sanitarnych i dbajmy o siebie nawzajem. Obowiązujące ograniczenia oraz nakazy mają na celu ochronę zdrowia i życia nas wszystkich. Nie lekceważmy ich.

Od półtora roku policjanci wspierają służby sanitarne w walce z pandemią wirusa SARS-CoV2. W związku z tym funkcjonariusze cały czas są zaangażowani w kontrolę osób przebywających na kwarantannie i w izolacji. Ta liczba cały czas się zmienia. Obecnie blisko 1 000 osób jest na kwarantannie i ponad 300 w izolacji. Jednak są i takie tygodnie, kiedy w całym powiecie brzeskim liczba osób będących każdej doby na kwarantannie sięga blisko 3 000. Tylko od początku grudnia 2021 roku na terenie powiatu brzeskiego odnotowano prawie 1 500 zachorowań, spośród których ponad 50 osób zmarło.

W trosce o dobro nas wszystkich zostały wprowadzone kolejne obostrzenia. To między innymi obowiązek zasłaniania ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych i ograniczonej liczy osób na metr kwadratowy. Dlatego cały czas apelujemy o rozsądek, a także kierowanie się dobrem własnym, naszych bliskich i osób postronnych. Mając na uwadze zdrowie mieszkańców naszego regionu, policjanci codziennie sprawdzają, czy obostrzenia mające zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa, są przestrzegane. Niestety wciąż zdarzają się osoby, które podchodzą lekceważąco do przepisów. Takie zachowania spotykają się ze stanowczą reakcją funkcjonariuszy. Tylko w grudniu policjanci nałożyli blisko 130 mandatów karnych i tyle samo osób zostało pouczonych. Należy przy tym pamiętać, że każda sprawa jest traktowana indywidualnie i to policjant decyduje o tym, czy dana interwencja zakończy się pouczeniem, mandatem czy zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu.

W walce z pandemią nie ustają także policjanci wydziału ruchu drogowego, którzy kontrolują środki komunikacji publicznej. W grudniu sprawdzili blisko 120 autobusów i busów przewożących pasażerów. Tam też zdarzają się osoby, które niestety nie zasłaniają ust i nosa, a tym samym narażają innych i siebie na niebezpieczeństwo zarażenia się wirusem.

Apelujemy o postępowanie zgodnie z obowiązującym prawem, pamiętając o obowiązku zakrywania ust i nosa, zachowywaniu odpowiednich odległości oraz o stosowanie się do wszelkich zaleceń i ograniczeń. Przypominamy również, że obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej reguluje art. 116 Kodeksu Wykroczeń, który mówi kto „nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków wynikających z przepisów o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych lub z decyzji wydanych na podstawie tych przepisów (…) podlega karze grzywny lub nagany”.

Pamiętajmy o tym, że usta i nos trzeba obowiązkowo zasłaniać maseczką m.in.:

- na terenie nieruchomości wspólnych (np. na klatce schodowej),
- w autobusie, tramwaju i pociągu,
- w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu i na poczcie,
- w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu przebywa więcej niż 1 osoba (chyba że pracodawca postanowi inaczej),
- w zakładzie pracy podczas bezpośredniej obsługi klienta/interesanta,
- w kinie i teatrze,
- u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu,
- w kościele i szkole, na uczelni
- w urzędzie i innych budynkach użyteczności publicznej (w sądzie, w instytucji kultury, banki, na poczcie itp.).

Aktualnie obowiązujące obostrzenia i przepisy są dostępne na rządowej stronie LINK

Bieżące informacje dotyczące SARS-CoV2 znajdziesz klikając w poniższe linki:

Raport zakażeń koronawirusem

Opolski Urząd Wojewódzki

Szczepienia Info

Koronawirus, informacje i zalecenia

Szczepienie przeciwko Covid-19