112
Aktualności

Policjanci sprawdzają punkty sprzedaży fajerwerków


Noc sylwestrowa już za kilka dni. Wielu z nas tradycyjnie nowy rok przywita fajerwerkami. Aby sprawiły radość, a nie kłopot, warto przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas obchodzenia się z nimi. Dlatego już teraz policja ostrzega, ale też kontroluje stoiska, na których są sprzedawane fajerwerki.

Każdego roku w naszym mieście kilka dni przed sylwestrem pojawiają się miejsca, gdzie można zakupić fajerwerki. Sprzedawane są w marketach i na odrębnych stoiskach. Funkcjonariusze w tym czasie kontrolują te miejsca i skupiają swoją uwagę na zachowaniu zasad bezpieczeństwa, które obowiązują sprzedawców.

Przedmiotem kontroli jest przede wszystkim sposób przechowywania fajerwerków. Funkcjonariusze sprawdzają również, czy dostępne zestawy posiadają instrukcje obsługi, a także czy nie są sprzedawane osobom nieletnim. Przypominamy, że sprzedaż fajerwerków i petard osobom, które nie ukończyły 18 roku życia jest przestępstwem. Każdy, kto dopuści się takiego czynu podlega karze grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do 2 lat. Pamiętajmy również, że zgodnie z obowiązującymi przepisami używanie wyrobów pirotechnicznych w miejscach publicznych jest zakazane, z wyjątkiem 31 grudnia i 1 stycznia.

Co roku w trakcie sylwestrowych zabaw podczas odpalania fajerwerków dochodzi do ciężkich wypadków – poparzeń, uszkodzeń ciała i pożarów. Wśród ofiar są zarówno dzieci, jak i dorośli. Dlatego apelujemy o dużą rozwagę przy używaniu wyrobów pirotechnicznych. Materiałami pirotechnicznymi nie powinny bawić się dzieci, jak i osoby dorosłe, będące pod wpływem alkoholu.

Jeśli zdecydujesz, że fajerwerki będą Ci towarzyszyć w przywitaniu nowego roku pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

- Kupujmy fajerwerki u sprawdzonych, rzetelnych sprzedawców i stosujmy się do instrukcji zamieszczonych na opakowaniach fajerwerków. Informacje tam zawarte dotyczącą sposobu odpalenia oraz ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa podczas użytkowania.

- Sprawdź, czy obudowa nie posiada żadnych wad mechanicznych: pęknięć, przerwań, wgnieceń czy wybrzuszeń, a elementy składowe są dobrze ze sobą połączone i nie przesuwają się.

- Pod żadnym pozorem fajerwerków nie powinny odpalać dzieci, jest to skrajnie nieodpowiedzialne i niebezpieczne.

- Odpalaj fajerwerki tylko i wyłącznie na otwartej przestrzeni, nigdy nie kieruj ich w kierunku postronnych osób i zachowaj bezpieczną odległość.

- Jeśli po odpaleniu fajerwerku lub wypaleniu lontu okaże się, że nie eksplodował, nie podchodźmy, aby sprawdzić, co się stało.

- Huk petard niepokoi zwierzęta, szczególnie psy. Zadbajmy wiec, by nasze czworonogi nie zakłócały spokoju innym i nie były narażone na odgłosy wybuchów.

- Gdy doszło do wypadku, wezwijmy służby ratownicze: straż pożarną, pogotowie.

Petardy, rakiety, pochodnie, rzymskie ognie są nieodłącznymi elementami sylwestrowej zabawy. Jednak przede wszystkim zadbajmy o to, aby koniec starego roku i początek nowego były przede wszystkim bezpieczne.