Aktualności
Policja
Służby Informują

Policjanci z brzeskiej drogówki prowadzili działania NURD


Policjanci z Brzegu przeprowadzili działania na rzecz bezpieczeństwa niechronionych użytkowników dróg. Wszystko po to by pieszych, rowerzystów, motocyklistów a także kierowców samochodów uświadomić, że bezpieczeństwo zależy przede wszystkim od nich samych. Podczas wczorajszych działań jeden z użytkowników rażąco naraził innych na niebezpieczeństwo. To 33-letni kierowca forda, który w terenie zabudowanym jechał 128 km/h.

Dla poprawy bezpieczeństwa niechronionych, a także po to by egzekwować stosowanie się uczestników ruchu drogowego do przepisów dotyczących relacji kierujący – pieszy, policjanci z brzeskiej drogówki prowadzili działania NURD. Mundurowi reagowali tam gdzie widzieli niebezpieczne sytuacje – wówczas gdy zauważali pieszych przechodzących w miejscach niedozwolonych i wbiegających na jezdnię.

Podczas wczorajszych działań funkcjonariusze nałożyli ponad 20 mandatów na użytkowników dróg, którzy nie stosowali się do obowiązujących norm. To piesi przechodzący w miejscach niedozwolonych, rowerzyści przejeżdżający na „zebrach”, a także ci którzy wsiadają na swój jednoślad pod wpływem alkoholu. Jednak NURD to nie tylko działania obejmujące zachowanie niechronionych na drodze, ale również kierowców samochodów. Oni zwłaszcza muszą mieć na uwadze bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i motocyklistów.

Podczas takich akcji, funkcjonariusze również sprawdzają miejsca naniesione na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Tam gdzie mieszkańcy naszego regionu zgłaszają  łamanie prawa niechronionych uczestników dróg,  tam nasi policjanci weryfikują to i wyciągają konsekwencje.  Tak też było podczas wczorajszych działań. Jeden z kierowców, który nie liczył się z bezpieczeństwem innych na drodze został namierzony przez funkcjonariuszy. Policjanci nagrali wideorejestratorem jak 33-letni kierowca forda na obowiązującej pięćdziesiątce pędził 128 km/h. Dozwoloną prędkość przekroczył o 78 km/h. Mężczyzna stracił prawo jazdy, został ukaranym wysokim mandatem karnym, a na jego konto wpłynęło 10 pkt karnych.

Od początku maja na drogach naszego powiatu policjanci zatrzymali prawo jazdy 9 kierowcom. Każda z tych osób rażąco naruszyła bezpieczeństwo na drodze. Przypominamy, że kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o minimum 50 km/h, traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3-miesięczny okres będzie przedłużony do pół roku. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin.

590 views