Aktualności

Poświęcenie figury św. Floriana w Kopicach


W sobotę (15.05) w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Kopicach podczas mszy świętej miało miejsce poświęcenie figury św. Floriana. Została ona ufundowana przez druha Remigiusza Gołębskiego z OSP Dziewiętlice w gminie Paczków. Figura po wyświęceniu zostanie umieszczona w mauzoleum rodu Schaffgotsch, dawnych właścicieli Kopic.

Remigiusz Gołębski z OSP Dziewiętlice, fundator figury św. Floriana

Od pewnego czasu jestem w Kopicach obecny na różnego rodzaju uroczystościach. Parę razy udało mi się zorganizować w tym miejscu miniwystawę poświęconą historii pożarnictwa, która powstała na podstawie mojej kolekcji. Była ona przygotowana np. dla najmłodszych, podczas Dnia Dziecka. Pojawiły się na niej m.in. mała sikawka, czy syrena strażacka. W pewnym momencie, rozglądając się po kopickim kościele, stwierdziłem, że czegoś mi tutaj brakuje. Oczywiście mam na myśli figurę św. Floriana, naszego patrona. Zrodził się taki pomysł, że ufunduję figurę dla Kopic, żeby upamiętniała wszystkich strażaków, historię pożarnictwa i chroniła same Kopice przed pożarami – mówi Remigiusz Gołębski z OSP Dziewiętlice.

Stanisław Kuszła, autor figury św. Floriana

- Przyznam się, że jest to pierwsza figura Floriana z 20 jakie wykonałem dotychczas. Największa mierzy 180 cm i jest poświęcona strażakom, którzy zginęli 11 września przy akcji gaszenia Word Trade Center. Do tej pierwszej czuję jednak wielki sentyment – dodaje Stanisław Kuszła, emerytowany strażak PSP w Nysie, prezes Związku Emerytów Koła nr 7 w Nysie, prywatnie autor wielu figur św. Floriana.  

- Florian powraca do Kopic. Kiedyś w tej miejscowości istniała Ochotnicza Straż Pożarna. Miejmy nadzieję, że figura św. Floriana wskrzesi te tradycje i ruch strażaków ochotników. Figura zostanie umieszczona w mauzoleum rodziny Schaffgotsch – zdradza Jarosław Szeląg, proboszcz parafii w Kopicach.

Święty Florian w 1436 r. został  ustanowiony przez biskupa krakowskiego kard. Zbigniewa Oleśnickiego jednym z czterech głównych patronów Królestwa Polskiego. Oprócz bycia patronem strażaków patronuje on ludziom wykonującym prace związane z ogniem, czyli hutnikom, koksownikom, kominiarzom, garncarzom i piekarzom. 

Mauzoleum rodziny Schaffgotsch