Aktualności
Powiat brzeski

Powiat Brzeski przystąpił do Związku Powiatów Polskich


Wymiana doświadczeń oraz kontaktów między samorządami – to tylko niektóre korzyści płynące w związku zapisaniem się do tej organizacji. Zdaniem obecnych władz Powiatu, uczestnictwo w tak dużym związku może mieć niebagatelny wpływ na przyszłość powiatów, miast i gmin. Bo dziś umniejsza się rolę samorządom.

– Jako jedyny powiat z Opolszczyzny nie należymy do tego związku – argumentował na sesji starosta Jacek Monkiewicz. – Owszem, należeliśmy do tej organizacji do 2003 roku, ale potem wystąpiliśmy. Powrót umożliwi nam pozyskać pełną wiedzę, wymianę doświadczeń i kontaktów pomiędzy samorządami w działalności na rzecz mieszkańców. Będziemy mieli także pośredni wpływ na sprawy legislacyjne, stąd zasadny nasz udział. 

Jak ustalił Głos Powiatu 24, składka, którą uiścić będzie musiał Powiat w 2021 roku, wyniesie około 16 tysięcy złotych. Nie wszystkim radnym wydatkowanie takiej kwoty akurat na ten cel jest zasadne. 

– Ta organizacja jest fasadowa. Wrzuca się do niej kasę, a efekty są takie sobie – tłumaczył na spotkaniu z radnymi Józef Kaczan. – Uważam, że nie ma takiej racjonalnej potrzeby, by przystępować do tego związku. Pamiętam, jak śp. Stanisław Szypuła, były starosta, podjął decyzję w 2003 roku o nie aneksowaniu umowy. Naprawdę niewiele z tego będziemy mieli, dlatego wstrzymuje się od głosu i nie popieram tego wniosku.

– Żyjemy w takich czasach, że podważana jest rola i znaczenie samorządów, dlatego myślę, że trzymanie się razem z innymi samorządami w dużej grupie może mieć niebagatelny wpływ. Wiem, w jakiej sytuacji finansowej się znajdujemy, ale w skali całego roku budżetowego nie jest to tak duży wydatek, a korzyści naprawdę wydają się większe – podsumowuje na koniec starosta Monkiewicz.

Ostatecznie 15 radnych przy 3 głosach sprzeciwu i jednym wstrzymującym, wyraziło zgodę na przystąpienie do Związku Powiatów Polskich. Organizacja na swojej stronie internetowej i mediach społecznościowych już przywitała Powiat Brzeski w swoich szeregach. 

Reklama
88 views