Aktualności

Powraca temat opłaty za śmieci w gminie Brzeg. Jutro nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej


Na środę (6 października) zwołano nadzwyczajne posiedzenie Rady Miejskiej Brzegu. Ma ono być poświęcone projektowi burmistrza Jerzego Wrębiaka, który zaproponował dla mieszkańców gminy nową stawkę za wywóz śmieci. Nie ma co ukrywać, jest ona spora, ale włodarz miasta tłumaczy ten fakt poprzednią decyzją rady.

Trzeba przypomnieć, że pomysł podwyżki cen wywozu śmieci poległ w głosowaniu Rady Miejskiej Brzegu w maju tego roku. Wtedy burmistrz zaproponował podniesienie opłaty z 19,50 na 22 zł. 

Obowiązujące prawo jasno określa, że system gospodarki odpadami musi się bilansować, a gmina nie może do niego dokładać. Podczas próby wprowadzenia podwyżki w maju,  burmistrz Jerzy Wrębiak próbował użyć argumentu, że jeśli teraz nie zapadnie decyzja o podwyżce, to trzeba będzie „dołożyć do śmieci" z innych środków, np. odbierając pieniądze szkołom i przedszkolom, albo nawet zamykając jakąś placówkę oświatową. Ten argument wywołał oburzenie części radnych, którzy domagali się przełożenia głosowania o miesiąc, żeby mieć czas na analizę sprawy w komisjach. 

Tym razem Jerzy Wrębiak proponuje podwyżkę do 30 zł/osobę przy śmieciach zbieranych selektywnie i nawet 60 zł/osobę przy śmieciach niesortowanych. 

Zapowiada się kolejna gorąca dyskusja. Przekonamy się, czy tym razem rada ugnie się wobec propozycji burmistrza Wrębiaka.