Aktualności
Sport

Powrót na matę


W sobotę (12 czerwca) w sali sportowej PSP nr 3 w Brzegu przy ul. Kamiennej 22 miał miejsce pierwszy od chwili rozpoczęcia lockdownu staż Aikido, który zorganizowany został przez stowarzyszenie Aiki. Udział wzięło w nim 22 aikidoków z Myślenic, Brzegu, Strzelec Opolskich oraz jedna osoba z Wielkiej Brytanii. 

Staż rozpoczął się punktualnie o godz 10.00 i składał się z dwóch części, po dwie godziny każda. Trening poranny prowadził sensei Adrian Kubacki (4 DAN) z sekcji w Myślenicach. Po dwugodzinnej przerwie rozpoczęła się druga część, którą prowadził sensei Mariusz Trabuć  (4 DAN) ze Strzelec Opolskich.

W przerwie poprosiliśmy prowadzących staż o krótki komentarz:

Aikido to japońska sztuka walki, która, mówiąc najprościej, polega na przejęciu kontroli nad ruchem przeciwnika. Przyjęciu jego ataku, zneutralizowaniu jego agresji i skierowaniu jego działania tam, gdzie nie zrobi krzywdy ani sobie, ani nam. Sam napastnik przekona się, że dalszy jego atak nie ma żadnego sensu – mówi Sensei Kubacki. 

Aikido nie jest zamkniętym światem, który rozpoczyna się i kończy na macie. Staramy się przenieść ideę aikido  do życia codziennego. Chodzi o nieodpowiadanie agresją na agresję, spokój, kontrolę sytuacji, zgodę z samym sobą i wszystkimi, którzy nas otaczają – dodaje sensei Trabuć.

Aikido to przede wszystkim ruch, którego nam wszystkim ostatnio brakuje. U nas każdy może ćwiczyć ten ruch na takim poziomie, jaki mu odpowiada. Na ile pozwala mu jego ciało, chęci i zaangażowanie. Każdy może ćwiczyć z każdym, bez względu na wiek, płeć, sprawność ruchową czy poziom zaawansowania. Wystarczy przyjść do nas i spróbować samemu, czy odpowiada nam taki rodzaj aktywności  –  mówi gospodarz stażu, sensei Wojciech Mamczura.

Sensei Mamczura nie prowadził wprawdzie zajęć, jednak był na macie wśród trenujących, dzięki czemu jego uczniowie mieli rzadką okazję poćwiczyć ze swoim nauczycielem. 

Treningi odbywają się w każdy wtorek i czwartek w małej sali sportowej w PSP nr 3 w Brzegu przy ul. Kamiennej 22. O godzinie 18.00 rozpoczyna się trening dla dzieci, a o godzinie 19.00 trening dla młodzieży i dorosłych.  

Ty też możesz spróbować i w każdej chwili dołączyć do ćwiczących. Wystarczą chęci i w miarę dobra sprawność ruchowa.