Aktualności

Powstanie dalsza część ścieżki rowerowej, w planie jest budowa tunelu


W 2018 roku do użytku została oddana ścieżka rowerowa zaczynająca się przy drodze wojewódzkiej 385 i kończąca w Gałązczycach. Od otwarcia cieszy się ona dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy Grodków. Włodarze chcieliby w przyszłości połączyć ją z miastem. Z tego powodu rozpatrywana jest możliwość budowy tunelu pod obwodnicą miasta.

Istniejąca ścieżka liczy około pięciu kilometrów i mieści się na nieistniejącej od lat dawnej linii kolejowej 321. Włodarze Gminy, zanim zdecydują się na ogłoszenie przetargu na połączenie jej z miastem, chcą zbadać grunty pod obwodnicą.

- Dzisiaj, aby dotrzeć do obecnego fragmentu ścieżki rowerowej, trzeba przejechać przez ruchliwą obwodnicę miasta, potem poruszać się drogą wojewódzką, gdzie ruch samochodowy również jest bardzo duży. W tej chwili chcielibyśmy przeznaczyć środki na zbadanie terenów pod obwodnicą. Chcemy mieć pewność, że ta inwestycja jest wykonalna. Jeżeli okaże się, że te grunty są stabilne, to będziemy mogli ruszyć z inwestycją – mówi burmistrz Grodkowa, Marek Antoniewicz.

Badanie terenu pod obwodnicą i wykonanie odpowiedniej dokumentacji miałoby kosztować około 40 tysięcy złotych. Gdyby okazało się, że grunt pod drogą jest stabilny, Gmina Grodków przystąpiłaby do dalszych prac związanych z przekopem pod obwodnicą, których koszt mogłyby wynieść ponad 400 tysięcy złotych.

- Patrząc na wypadki z udziałem rowerzystów, mogę powiedzieć, że każde pieniądze są warte tego, aby poprawić ich bezpieczeństwo na drogach – dodaje burmistrz Grodkowa.

Uprzedzając pytania mieszkańców, dlaczego ścieżka nie mogłaby powstać pod istniejącym już wiaduktem kolejowym, zaznaczyć trzeba, że linia kolejowa 288, przebiegająca m.in. przez Grodków, w ciągu najbliższych lat przejdzie modernizację, która może utrudnić budowę ścieżki rowerowej w tym miejscu.

Widok na obwodnicę Grodkowa i linię kolejową nr 288