Aktualności
Brzeg

Pożegnaliśmy żołnierza Armii Krajowej


W poniedziałek, 9 listopada 2020 r. w wieku 96 lat odszedł na wieczną wartę prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koła w Brzegu, kapitan w stanie spoczynku Roman Domański, żołnierz 27. Dywizji Piechoty Armii Krajowej ps. „SĘP”. Roman Domański urodził się 9 sierpnia 1924 roku w Miłostowie pod Równem na Wołyniu. 

Pochodził z patriotycznej, nauczycielskiej rodziny. Z dywizją przeszedł cały szlak wojenny, aż do Lubartowa. Był żołnierzem III Batalionu „Trzaski” 50. Pułku Kowelskiego, wielokrotnie uczestniczył w potyczkach zbrojnych i brał udział w wyzwalaniu Lubartowa.

Od 2010 roku kapitan w stanie spoczynku Roman Domański aktywnie działał w brzeskim kole Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wcześniej związany ze środowiskiem żołnierzy 27. Wołyńskiej Dywizji AK we Wrocławiu. Od 2012 prezes koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Brzegu. Był wielokrotnie wyróżniany i nagradzany za aktywną działalność na rzecz środowiska AK-owskiego, jak również za upowszechnianie wśród młodzieży tradycji patriotycznych.

Jako Wiceprzewodniczący Klubu Historycznego im. Stefana Roweckiego „Grota” wielokrotnie brał udział w prelekcjach dla młodzieży w brzeskich szkołach, popularyzując wiedzę o żołnierzach Armii Krajowej i ich losach. Odznaczony Krzyżem Partyzanckim i Krzyżem Armii Krajowej, a przez Okręg Wołyński Światowego Związku Żołnierzy AK odznaką „Akcji Burza”.

13 listopada 2020 r. na cmentarzu w Pawłowie pożegnaliśmy śp. kapitana Romana Domańskiego.

Reklama
140 views