Aktualności
Brzeg
Powiat brzeski

Brzeski szpital może liczyć na wsparcie mieszkańców oraz przedsiębiorców


Pracują na pierwszej linii frontu, a pomoc przychodzi zewsząd. Jedni przekazują pieniądze, drudzy kupują sprzęt. Jeszcze inni szyją maseczki i produkują przyłbice, a pozostali dowożą posiłki. Takiego społecznego zrywu wśród mieszkańców Brzegu i powiatu jeszcze chyba nie było. Wszyscy chcą wspierać BCM i cały jego personel, który dziś najbardziej narażony jest na styczność ze śmiertelnym koronawirusem.

Według informacji, do których dotarł portal Głos Powiatu 24 wynika, że w ostatnim tygodniu Brzeskie Centrum Medyczne otrzymało od lokalnych przedsiębiorców kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ci, którzy nie mogą przekazać pieniędzy, dostarczają darowizny w formie towarów. Do brzeskich medyków trafiają kombinezony, rękawice, maseczki i przyłbice, a także środki czystości oraz płyny do dezynfekcji. Są również i tacy, którzy potrafią kupić pralkę czy pompę infuzyjną. Pomagają mieszkańcy, przedsiębiorcy, a także samorządowcy. Pandemia SARS-CoV-2 coraz częściej łączy, a nie dzieli lokalne społeczności.

To naprawdę wielka pomoc – mówi naszemu portalowi Kamil Dybizbański, dyrektor Brzeskiego Centrum Medycznego. – Wielki społeczny zryw wielu osób, firm oraz instytucji. Mamy ogromne wsparcie wśród mieszkańców powiatu. Sami nie dalibyśmy rady.

Rekordową darowiznę pieniężną przekazał grodkowski Agri Plus. Brzeskie Centrum Medyczne otrzymało wsparcie w wysokości 50 tysięcy złotych. 15 tysięcy z kolei to przelew od lewińskiego Strunobetu. Po kilka tysięcy przekazało Agremo i Elrec. Podobne wsparcie szpital otrzymał od Towarzystwa Rozwoju Ziemi Brzeskiej oraz Brzeskiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia. BCM zyskuje nie tylko na koncie. W lecznicy pojawiają się również środki ochrony osobistej, jak również sprzęt. Firma Mo-Bruk ze Skarbimierza kupiła pompę infuzyjną, a PP Modmar dostarczył 750 sztuk przyłbic. Na paletach przyjeżdżają setki litrów płynów do dezynfekcji. Co ciekawe, większość nie ma parcia na szkło i cały społeczny zryw komentuje krótkim zdaniem – „Tak po prostu trzeba”

Gdyby wyliczyć wszystkich darczyńców, to nie starczyłoby Wam miejsca na publikację – słyszymy w brzeskim szpitalu. – Pomoc nie idzie tylko z Brzegu, ale również z całego powiatu. Mówi się także o krajowym wsparciu. Wiadomo, jak placówki medyczne są zaopatrywane. Nie zawsze możemy liczyć wszystko, czego byśmy chcieli. A tutaj proszę, mamy lokalny zryw społeczny. To jest naprawdę świetna inicjatywa, która pokazuje, że jako medycy jesteśmy po prostu szanowani. Dziękujemy Wam wszystkim – mówią nieoficjalnie pracownice BCM-u.

O szacunku do personelu medycznego mówi również starosta brzeski Jacek Monkiewicz.

Idealnie, jak na dłoni widać, jakim szacunkiem darzymy dziś cały personel medyczny. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony, bo nie trzeba było apelować i nikogo prosić. Ludzie sami zareagowali i zaczęli wspierać nasz szpital. Taka pomoc jest nieoceniona, bo to nie tylko pieniądze, ale również sprzęt i środki ochrony osobistej. Do tego dowóz żywności. Naprawdę podziękowania należą się wszystkim – podsumowuje starosta Monkiewicz.

Dodajmy, że pomocy udzielają również samorządowcy. Burmistrz Brzegu przekazał maseczki a gmina Skarbimierz kilkaset litrów płynu do dezynfekcji. Członkowie koła Brzeg Platformy Obywatelskiej przeprowadzili zbiórkę wśród swoich członków, a z zebranych środków zakupili materiały potrzebne do szycia maseczek, które następnie przekazali krawcowym z naszego powiatu.

Choć w Brzeskim Centrum Medycznym nie ma wydzielonego oddziału zakaźnego, to tamtejszy personel medyczny oraz ratownicy w karetkach pogotowia każdego dnia są narażeni na kontakty z potencjalnymi nosicielami śmiercionośnego wirusa. Pomoc darczyńców na długie lata pozostanie w pamięci nie tylko medyków, ale również wszystkich mieszkańców Brzegu oraz powiatu. Podobno najgorsze dopiero przed nami. Patrząc na lokalne wsparcie, wierzę że wyjdziemy z tego obronną ręką.

Poniżej lista wszystkich darczyńców (będziemy ją na bieżąco aktualizować)

– Agri Plus Grodków

– Strunobet-Migacz Lewin Brzeski

– Elrec Brzeg

– Agremo Skarbimierz

– Brzeskie Stowarzyszenie Promocji Zdrowia

– Towarzystwo Rozwoju Ziemi Brzeskiej

– PP Modmar Gaj Oławski

– Mo-Bruk Skarbimierz

– Marchem Skarbimierz

– Urząd Gminy Skarbimierz

– Restauracja Brzeska

– PSB Mrówka Brzeg

– Urząd Miasta w Brzegu

– Drukarnia Od A Do Z Brzeg

– Pizzeria Avocado Brzeg

– Fundacja Siepomaga Poznań

– PLAY

– Fabryka Pizzy Brzeg

– Leszek Krynda Pomoc Drogowa Brzeg

– Widzialna Ręka Skarbimierz

– Opolski Urząd Wojewódzki

– Bar Mleczny Brzeg

– Stołówka Domowa Brzeg

– Fundacja Centrum Aktywnego Wsparcia z Brzegu

– Bogusława i Tomasz Ciepiela

– Brzeskie krawcowe szyją dla służby zdrowia

– Pizzeria De La Vera

– Fundacja „Rozwój” Brzeg

– anonimowi mieszkańcy Brzegu i powiatu

3591 views