Aktualności

PILNE! Premier wprowadza kolejne ograniczenia


Na dzisiejszej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wprowadzenie kolejnych ograniczeń.

Musimy dalej ograniczać dystans społeczny. Dwa metry dystansu – to najważniejsza dziś zasada – powiedział szef Rządu.

Być może teraz jest ten najtrudniejszy moment w rozwoju epidemii. Widzimy duże przyrosty i one będą jeszcze wyższe. Stąd tak ważna zasada dystansu. Wymóg 2 m odległości między osobami w przestrzeni publicznej – dodał premier.

Ograniczenie dostępu do parków, skwerów, miejsc rekreacyjnych. Wprowadzamy również zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich. Zamknięte zostały wszystkie gabinety fryzjerskie, tatuażowe itd. Limit dla sklepu – maksymalnie 3 osoby na jeden punkt kasowykontynuuje premier.

Premier zapowiedział również , że w godzinach 10-12 sklepy i apteki będą otwarte tylko dla seniorów 65+. W ten sposób chcemy zmniejszyć liczbę spotkań osób najbardziej zagrożonych – tłumaczył Morawiecki.

Premier poinformował też, że przed wejściem do sklepów obowiązkowo będzie trzeba zakładać rękawiczki. Przy stoiskach na bazarach przebywać będzie mogło tylko trzy osoby na raz. Zamknięte zostaną w weekend sklepy budowlane, otwarte pozostaną sklepy spożywcze, apteki i drogerie.

Dodatkowe w zakładach pracy należy stosować 1.5 m odległości między stanowiskami pracy oraz zapewnić środki ochrony. Najlepiej w miejscu, obok którego ludzie przechodzą.

Na czas pandemii odwołujemy wszystkie zabiegi rehabilitacyjne, które nie są niezbędne ze względu na stan zdrowia. Zostańmy w domach, unikajmy kontaktu z innymi ludźmi. Podchodzimy z pokorą do koronawirusa. Na razie udaje nam się te przyrosty wolniej kontrolować, ale nie możemy  założyć, że tak będzie – mówi Premier.

Na konferencji prasowej obecny był również minister zdrowia Łukasz Szumowski, który powiedział, że musimy ograniczyć ruch społeczny o 80 procent. Wtedy mamy dopiero szanse wyhamować pandemię. Stąd ograniczenia, o których mówił premier.

Płyny dezynfekcyjne są dystrybuowane w pierwszej kolejności do placówek medycznych i miejsc publicznych. Będziemy produkować go coraz więcej – mówi minister Szumowski.

Nasza zalecenia idą mocno w parze z zaleceniami WHO i wszystkimi najlepszymi praktykami, które monitorujemy – dodał premier Morawiecki… widzimy, co dzieje się we Włoszech i Hiszpanii i dlatego czynimy wszystko, by zapobiec negatywnym scenariuszom. Dzisiaj złe scenariusze sprzed dwóch tygodni są coraz bardziej prawdopodobne.

Premier dał pracodawcom czas do czwartku na zastosowanie się nowych przepisów.

Miejmy nadzieję, że wprowadzane ograniczenia powstrzymają rozprzestrzenianie się koronawirusa i już niedługo zaczniemy funkcjonować normalnie.

524 views