Aktualności

Profesor Jan Szczegielniak w I LO w Brzegu


29 października uczniowie klas pierwszych i drugich o profilu biologiczno-chemicznym I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu, z zachowaniem reżimu sanitarnego, spotkali się z profesorem Janem Szczegielniakiem i  Mariuszem Grochowskim. Celem spotkania odbywającego się w ramach współpracy I LO ze Szpitalem Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach było zapoznanie przyszłych medyków z pracą szpitala i najnowszymi informacjami na temat pandemii u progu czwartej fali zakażeń koronawirusem.

Dyrektor szpitala Mariusz Grochowski wyjaśnił uczniom, że po przebytej chorobie COVID-19 chorzy często wymagają specjalistycznej opieki, która powinna być ukierunkowana na poprawę ich sprawności oddechowej i krążeniowej, a także ogólnej sprawności fizycznej i wsparcia psychicznego. Taką opiekę zapewnia szpital w Głuchołazach, a autorem pierwszego na świecie (zgodnie z informacjami od WHO), pilotażowego programu rehabilitacji osób, które pokonały SARS-COV-2 jest profesor Jan Szczegielniak – kierownik Działu Usprawniania Leczniczego w SP ZOZ Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Głuchołazach, konsultant krajowy w dziedzinie fizjoterapii, członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP.

Profesor nawiązując do ogromnego szumu informacyjnego dotyczącego między innymi COVID-19, w bardzo przystępny sposób wyjaśniał młodzieży, że nie można w tym zakresie posługiwać się tylko Internetem i portalami społecznościowymi. Należy wejść na „wyższy poziom gry”. Zachęcił tym samym młodych ludzi do zdobywania wiedzy od specjalistów i fachowców w swoich dziedzinach.

Nasz gość wyjaśniał, dlaczego szczepienia są tak ważne w budowaniu odporności zbiorowej oraz poruszył szeroko rozumiane pojęcie zdrowia, o które należy dbać w każdym wieku. Zwrócił uwagę na fakt, że nasz organizm często wysyła do nas sygnały, które ignorujemy. Takim sygnałem jest ból, który powinien spowodować zmianę naszych zachowań.

Spotkanie zakończyło się ciekawym doświadczeniem, w czasie którego jego uczestnicy dowiedzieli się, że nawet sposób naszego siedzenia na krześle (najczęściej niestety nieprawidłowy) może wpływać na nasze zdrowie w późniejszych latach. 

Dziękujemy naszym gościom za poświęcony czas i z niecierpliwością oczekujemy kolejnych spotkań.